Jaunosios akademikės stažavosi Italijoje
Vasaros pradžioje LMA Jaunosios akademijos narės dr. Ieva Plikusienė ir dr. Viktorija Vaštakaitė-Kairienė stažavosi Italijos universitetuose.
Dr. I. Plikusienė stažavosi Florencijos universiteto Chemijos fakultete „Ugo Schiff“ pas prof. Džiovaną Marazą (Giovanna Marazza), kuri yra gerai žinoma biologinių jutiklių srities mokslininkė. Stažuotės metu dr. I. Plikusienė pristatė savo atliekamus tyrimus, taip pat dalijosi patirtimi, kaip taikoma spektrinė elipsometrija biologinių sąveikų tyrimams. Su Italijos mokslininkais buvo aptartos Lietuvos ir Italijos mokslo centrų bendradarbiavimo galimybės aktyviai vykdyti bendrus mokslinius tyrimus artimiausiu metu.
Dr. V. Vaštakaitė-Kairienė stažavosi Padujos universiteto Agronomijos, maisto, gamtos išteklių, gyvūnų ir aplinkos katedroje. Stažuotoja, bendradarbiaudama su profesoriumi Antonijumi Masi (Antonio Masi) ir kitais universiteto mokslininkais, vykdė tiriamąjį darbą „Ultravioletinės spinduliuotės sukeltų oksidacinio streso sąlygų poveikis augalams“. Dr. V. Vaštakaitė-Kairienė atliko vegetacinius eksperimentus su skirtingų genotipų augalais ir įsisavino šiuolaikinius biocheminių analizių metodus. Po stažuotės mokslininkė tęs bendradarbiavimą, atlikdama dalį tyrimų Lietuvoje, rengdama publikacijas ir teikiant tarptautinius projektus.
Rentgeno spindulių kompiuterinė mikrotomografija – nauja priemonė šiandieniams medžiagų tyrimams
Birželio 27 d. Lietuvos mokslų akademijos Jaunojoje akademijoje (LMAJA) lankėsi Stanfordo universiteto mokslininkas dr. Artūras Vailionis. Kartu su svečiu atvyko ir renginį kuravo LMAJA narys, Vilniaus universiteto Lazerinės nanofotonikos laboratorijos vadovas prof. Mangirdas Malinauskas.
Susitikimo metu dr. A. Vailionis mokslininkams ir plačiajai visuomenei perskaitė pranešimą „Įvadas į rentgeno spindulių kompiuterinę mikrotomografiją“ ir supažindino su pagrindiniais rentgeno kompiuterinės mikrotomografijos (µXCT) principais bei pritaikymo galimybėmis.
Norint suprasti ryšį tarp mikrostruktūros ir fizinių medžiagų savybių, dažnai svarbu pamatyti nesugadintą nepermatomo objekto trimatę (3D) vidaus struktūrą. Dėl didelės rentgeno spindulių skverbties tokių objektų vidų galima vizualizuoti 2D ir net 3D formatu. Rekonstruotas 3D tūris, gautas po kompiuterinės tomografijos proceso, gali būti analizuojamas kaip atvaizduotas tūris arba kaip atskirų plokštumų skerspjūviai (pjūviai), taip vizualizuojant kietųjų objektų vidines ypatybes ir gaunant kiekybinę informaciją apie 3D geometrijas ir objekto savybes.
Per pastarąjį dešimtmetį dėl plataus panaudojimo galimybių rentgeno kompiuterinė mikrotomografija labai išpopuliarėjo. Pagrindiniai µXCT principai yra panašūs į medicininės rentgeno kompiuterinės tomografijos, tačiau šiuolaikiniai modernūs µXCT prietaisai veikia daug didesne erdvine skiriamąja geba, kuri, priklausomai nuo prietaiso konstrukcijos, gali būti gerokai mažesnė nei 1µm. Prieš kelerius metus Stanfordo universitetas įsigijo ZEISS/Xradia Versa 520 µXCT instrumentą, kuriuo naudojasi ne tik Stanfordo universiteto mokslininkai, bet ir Silicio slėnyje įsikūrusios bendrovės. Svečias pristatė šiuo metu naudojamo Xradia Versa prietaiso veikimo principus ir jo plačias panaudojimo galimybes medžiagų tyrimuose. Pateikė tiriamų objektų pavyzdžius iš skirtingų mokslo sričių (biomedicinos, fiziniai, technologijos mokslai), kurie gali būti matuojami ir vizualizuojami naudojant mikrotomografiją. Tarp tokių buvo puslaidininkių ir baterijų struktūros pakitimų ir defektų įvertinimas, pasitelkiant 3D vaizdą ir atskirų plokštumų skerspjūvius, pirmą kartą pademonstruota megabakterijos Thiomargarita magnifica struktūra ir parodyta, kad mikrotomografija tinkama dantų emalio mikroįtrūkimų kokybinei analizei, siekiant suprasti šių pažaidų poveikį pagrindinėms danties struktūroms.
Aptartos tarpdisciplininio bendradarbiavimo galimybės su Lietuvos mokslininkais ir bendrų tyrimų vystymas biomedicinos, fizinių ir technologijų mokslų srityse, naudojant rentgeno kompiuterinės mikrotomografijos metodą. Geras bendradarbiavimo pavyzdys yra LMAJA nario prof. M. Malinausko, dr. A. Vailionio ir kitų bendraautorių tyrimas „Trimatė neardomoji dantų emalio mikroįtrūkimų vizualizacija naudojant rentgeno mikrokompiuterinę tomografiją“, publikuotas viename prestižiškiausių „Nature“ grupės tarptautinių žurnalų – „Scientific Reports“ (žr. https://doi.org/10.1038/s41598-021-94303-4).
Dr. Artūro Vailionio pranešimą galima rasti čia: 2022 06 27 X-ray Computed Micro-TomographyPrinciples and Applications - YouTube.
Parengė LMAJA narys Mangirdas Malinauskas ir LMAJA pirmininkas Vaidas Palinauskas.
Vaizdo įrašas LMA svetainėje
Lietuvos mokslų akademijos Jaunoji akademija stiprina tarptautinius ryšius su Europos jaunosiomis akademijomis
Gegužės 10–12 d. Briuselyje vyko Europos jaunųjų akademijų tinklo viršūnių (ENYA) susitikimas, kurį organizavo Belgijos Jaunoji akademija. Susitikime dalyvavo atstovai iš devyniolikos Europos jaunųjų akademijų. Lietuvos Jaunajai akademijai atstovavo LMAJA pirmininkas dr. Vaidas Palinauskas.
Pirmą kartą suorganizuotas ENYA susitikimas kartu su Europos mokslų akademijų federacijos (ALLEA) generaline asamblėja, kurioje dalyvavo delegatai iš 46 Europos akademijų. ALLEA asamblėjoje dalyvavo ir LMA prezidentas akad. Jūras Banys bei viceprezidentas dr. Zenonas Dabkevičius. Vienos iš bendrų ENYA ir ALLEA sesijų metu Belgijos Jaunosios akademijos narės Sara Verhulst (Sarah Verhulst) ir Žozefina de Lėrsnaider (Jozefien De Leersnyder) pristatė atliktą tyrimą apie Europoje esančias ir besisteigiančias jaunąsias akademijas, jų struktūras ir misijas bei iššūkius, su kuriais susiduria naujos jaunosios akademijos. Sparčiai besikuriantis Europos jaunųjų akademijų tinklas yra palankiai vertinamas Europos akademijų, nes taip užtikrinamas skirtingų mokslininkų kartų įsitraukimas ir bendras Europos mokslinių tyrimų ekosistemos formavimas.
Briuselyje pasirašyta prieš metus Škotijoje inicijuota Europos jaunųjų akademijų narių mainų chartija, kuria siekiama palengvinti Europos jaunųjų akademijų mainus, bendradarbiavimą ir mokymąsi. Iniciatyvinė jaunųjų akademijų atstovų grupė iš dešimties Europos šalių pasirašė chartiją, kuria remiantis jaunieji akademikai, laikinai reziduojantys užsienyje, yra laukiami priimančiųjų šalių jaunosiose akademijose. Jaunųjų akademijų nariai turi galimybę tam tikrą laiką praleisti kaip kviestiniai nariai kitoje jaunojoje akademijoje ir geriau susipažinti su akademijų organizacine struktūra, pasisemti geriausios praktikos ir dalytis patirtimi su tos šalies mokslininkais. Skatindamos mokymąsi ir mainus, jaunosios akademijos gali optimizuoti savo veiklą ir bendradarbiauti, o tai savo ruožtu gali paskatinti stipresnius ir veiksmingesnius visos Europos mokslo, tarpdisciplininius ir meninius tinklus bei iniciatyvas. Ateityje prie chartijos gali prisijungti ir kitos Europos jaunosios akademijos.
Kitas ENYA susitikimas numatytas 2023 m. Stokholme, Švedijoje.
Po dvejų metų pertraukos birželio 9–10 d. Helsinkyje, Suomijoje, įvyko antrasis Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų akademijų suvažiavimas, kuriame dalyvavo atstovai iš Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos. Lietuvos Jaunajai akademijai atstovavo LMAJA pirmininkas dr. Vaidas Palinauskas. Susitikimo tikslas buvo pagilinti Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų akademijų bendradarbiavimą ir sustiprinti bendras iniciatyvas.
Pirmoji susitikimo diena buvo skirta diskusijoms tema „Iššūkiai mokslo bendruomenei, kuriuos sukėlė karas Ukrainoje“. Danijos Jaunosios akademijos narė Birgitė Bekė Pristed (Birgitte Beck Pristed) pristatė pranešimą apie mokslą ir iššūkius, su kuriais susiduria Ukrainos mokslininkai, taip pat apžvelgė jau kurį laiką prastėjančią mokslo situaciją ir mokslininkų saugumą Rusijoje.
Nacionalinio universiteto „Kyjivo Mohylos akademija“ profesorė Olena Maslyukivska, šiuo metu dirbanti Vazos universitete, apžvelgė Ukrainos mokslo bendruomenės situaciją. Vėliau svarstyta, kaip koordinuotai būtų galima pagerinti Ukrainos mokslininkų situaciją ir kaip prie to galėtų prisidėti Europos jaunosios akademijos.
Antra diena buvo skirta diskusijoms apie tarpdisciplininius mokslus, jų vietą šiuolaikinėje švietimo sistemoje ir ateities perspektyvas. Dauguma mokslininkų jau šiuo metu atlieka tarpdisciplininius tyrimus, tačiau švietimo sistemoje vis dar sunkiai priimami sprendimai tarpdiscipliniškumui skatinti ir padėti studentams įgyti išsilavinimą, apimantį kelias disciplinas.
Diskutuojant dėl tolesnio Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo, nuspręsta, kad tokio ar panašaus pobūdžio susitikimai ateityje turėtų būti organizuojami kasmet. Taip būtų skatinamas glaudesnis regiono šalių mokslininkų bendradarbiavimas ir gerųjų patirčių dalijimasis. Preliminariai kitų metų Šiaurės ir Baltijos šalių susitikimas turėtų vykti Norvegijoje.
LMA Jaunoji akademija šiais metais prisijungia prie Jaunųjų akademijų mokslo patariamosios struktūros (YASAS), kurią šiuo metu sudaro penkiolika nacionalinių ir internacionalinių Europos jaunųjų akademijų. YASAS siekia, kad Jaunosios akademijos galėtų prisidėti prie politikos formavimo Europos lygiu, įsitraukdama į SAPEA (Europos akademijų mokslinės rekomendacijos politikai, angl. Science Advice for Policy by European Academies) konsorciumą, kuris įeina į Europos Komisijos Mokslo patariamosios struktūros sudėtį. Šiuo metu SAPEA sudaro keli Europos akademijų tinklai (Academia Europaea, ALLEA, EASAC, EuroCase ir FAEM), jungiantys mokslo akademijas, prie kurių dar 2022 m. turėtų prisijungti YASAS, taip pagerindama jaunų ir vidutinio amžiaus mokslininkų įsitraukimą į SAPEA veiklas ir Mokslo patariamąją struktūrą.
Parengė LMAJA pirmininkas Vaidas Palinauskas
Lietuvės mokslininkės – daktarė gamtos mokslų srityje ir biofizikos doktorantė – pagerbtos prestižiniais „Moterims moksle“ apdovanojimais
Šiandien, 2022 m. birželio 8 d., septynios iškilios Baltijos šalių mokslininkės buvo paskelbtos L’Oréal-UNESCO jaunųjų talentų programos Baltijos šalyse „Moterims moksle“ (angl. For Women in Science) apdovanojimų nugalėtojomis. Konkurso Lietuvoje laimėtojų laurai ir 6000 eurų premijos šiemet atiteko dr. Gintarei Kručaitei ir doktorantei Gretai Jarockytei. Be to, trys apdovanojimus pelniusios mokslininkės, po vieną iš kiekvienos Baltijos šalies, bus nominuotos prestižiniam „L’Oréal-UNESCO For Women in Science“ kylančių talentų apdovanojimui.
Skaitykite
LMA jaunajai akademikei doc. dr. Ievai Plikusienei skirtas prestižinis Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimas
Birželio 3 d. buvo paskelbtos Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimų laimėtojos. Tarp perspektyviausių pasaulio mokslininkių pateko ir lietuvė doc. dr. Ieva Plikusienė. Ji įvertinta už SARS-CoV-2 baltymų ir antikūnų sąveikų tyrimus. Šie apdovanojimai yra kasmet organizuojamos „L’Oréal“–UNESCO programos „Moterims moksle“ dalis, kuria įvertinamas moterų mokslininkių indėlis į mokslą.
Konkurse dalyvauja mokslininkės iš viso pasaulio, programa vykdoma 110 šalių, taigi konkurencija yra itin didelė. „Manau, kad tai puiki galimybė parodyti, kad čia, Lietuvoje, yra vykdomi aukščiausio lygio inovatyvūs moksliniai tyrimai, sulaukiantys pripažinimo pasauliniu mastu. Tai didelė garbė, svarbus įvertinimas ir paskatinimas ne tik man asmeniškai, bet ir visai mokslinei grupei, su kuria kartu vykdome tyrimus“, – sakė Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Nanotechnologijų ir medžiagotyros centre „Nanotechnas“ dirbanti doc. dr. I. Plikusienė, 2021 m. tapusi ir Lietuvos mokslų akademijos jaunąja akademike.
Daugiau skaitykite
Doc. dr. Ieva Plikusienė
„Mokslo žinių diena“ apie sveiką maistą dirbtinėje aplinkoje
Gegužės 17 d. Lietuvos mokslų akademijos (LMA) skyrius „Mokslininkų rūmai“ ir LMA Jaunoji akademija pakvietė klausytojus į ciklo „Mokslo žinių dienos“ nuotolinę paskaitą „Sveikas maistas dirbtinėje aplinkoje“, kurią skaitė LMA Jaunosios akademijos narė dr. Viktorija Vaštakaitė-Kairienė. Joje lektorė moksleiviams ir plačiajai visuomenei papasakojo apie galimybę užauginti daržoves ir vaisius kontroliuojamo klimato daržininkystės sistemose.
Paskaitos pradžioje mokslininkė paaiškino, kas lemia aukštą augalinių produktų maistinę kokybę ir kodėl pasaulyje net trečdalis jų yra nesuvartojama. Taip pat išskyrė pagrindines strategijas, kurios leidžia gauti aukštos vertės produkciją – auginti skoniu ir maistine verte išsiskiriančias augalų veisles, taikant technologijas ir gerąją praktiką derliui laikyti. Mokslininkė pabrėžė, kad vis daugiau vaisių ir daržovių užauginama kontroliuojamo klimato daržininkystės sistemose, kurios yra dviejų tipų – iš dalies ir visiškai uždaros.
Paskaitoje plačiai aptarti abiejų sistemų išskirtinumai, nors bendrai jas sieja galimybė auginti augalus nepriklausomai nuo sezono, efektyviai panaudojant vandenį bei maistines medžiagas. Tačiau, kaip kritinį veiksnį augalams uždarose daržininkystės sistemose, mokslininkė išskyrė natūralios šviesos trūkumą. V. Vaštakaitė-Kairienė pristatė savo ir kolegų atliekamus fotofiziologinius tyrimus, kuriuose nagrinėjama šviesos spektrinės sudėties ir fotoperiodo įtaka augalų augimo rodikliams, mineralinių elementų ir biologiškai aktyvių junginių kiekiui. Pagal atliktų tyrimų rezultatus žalia šviesa skatina lapinių daržovių augimą, o mėlyna – žmogaus sveikatai teigiamą įtaką turinčių junginių kaupimąsi jose. Tačiau, siekiant, kad kuo ilgiau būtų išlaikyta daržovių kokybė, tikslinga jas auginti po spektro lempa, kurios didesnę dalį sudaro raudona šviesa. Taip pat nuo apšvietimo spektrinės sudėties priklauso mikro- ir makroelementų įsisavinimas lapinėse daržovėse. Paskaitos pabaigoje pranešėja pakvietė domėtis galimybe auginti daržoves ir vaisius, naudojant augalams auginti namuose sukurtas sistemas.
Paskaitos klausėsi daugiau kaip šešiasdešimt klausytojų iš įvairių gimnazijų, mokslo ir gydymo įstaigų.
Parengė Lietuvos mokslų akademijos Jaunosios akademijos narė dr. Viktorija Vaštakaitė-Kairienė ir Lietuvos mokslų akademijos skyriaus „Mokslininkų rūmai“ vadovė Aldona Daučiūnienė
LMA Jaunosios akademijos nariams skirtos Pasaulio mokslininkų federacijos stipendijos
Pasaulio mokslininkų federacijos (PMF) stipendijų programa suteikia galimybę jauniesiems mokslininkams jų gyvenamojoje šalyje vykdyti mokslinę tiriamąją veiklą vadovaujant geriausiems tos šalies mokslininkams. Šiuo metu nacionalinių PMF stipendijų programose dalyvauja 33 pasaulio šalys. Lietuvos mokslų akademija administruoja PMF Lietuvos nacionalinių stipendijų programą.
PMF stipendijos moksliniams tiriamiesiems darbams vykdyti skirtos šiems LMA Jaunosios akademijos nariams:
Dr. Monikai Toleikienei, tema – „Sojų liekanų skaidymosi bei jų poveikio dirvožemio kokybei ir bioįvairovei įvertinimas“, vadovė akad. Žydrė Kadžiulienė;
Dr. Mantui Šimėnui, tema – „Maišytų hibridinių perovskitų fazinių virsmų savybių tyrimas“, vadovas akad. Jūras Banys;
Dr. Viktorijai Vaštakaitei-Kairienei, tema – „Apšvietimo strategijos, skirtos pagerinti lapinių daržovių galiojimo laiką“, vadovė akad. Giedrė Samuolienė.
LMA Jaunosios akademijos informacija
Jaunojo akademiko Anatolijaus Eisino paskaita visuomenei
Balandžio 28 d., Lietuvos mokslų akademijos (LMA) skyriaus „Mokslininkų rūmai“ pakviestas dalyvauti „Mokslo žinių dienose“, LMA Jaunosios akademijos narys dr. Anatolijus Eisinas skaitė nuotolinę paskaitą visuomenei „Kaip pagaminti pagrindinį dezinfekcinio skysčio komponentą – spiritą (etanolį)?“,kurioje supažindino su pagrindinio dezinfekcinio skysčio komponento – etanolio – gamybai naudojamomis žaliavomis ir gamybos procesu.
Paskaitos pradžioje lektorius klausytojams priminė etanolio chemines ir fizikines savybes, supažindino su jį gaminant naudojamomis apsaugos priemonėmis. Dr. A. Eisinas pasakojo, kad žaliavos etanoliui gaminti gali būti sintetiniu būdu išgaunamos iš naftos produktų arba pasitelkus fermentaciją ir mikroorganizmus (biotechnologiniu būdu). Pirmuoju atveju naudojamos iš gamtinių dujų gautos eteno dujos, kurias hidratuojant susidaro etanolis ir vandens bei etanolio mišinys. Biotechnologiniu būdu etanolis gaminamas iš atsinaujinančių žaliavų šaltinių – cukrinės, krakmolinės žaliavos arba lignoceliuliozės biomasės. Gamyba iš cukrinių ir krakmolinių žaliavų yra priskiriama pirmajai kartai, o iš lignoceliuliozės biomasės – antrajai kartai. Šiuo metu vykdomi trečiosios kartos – etanolio gamybos iš dumblių – laboratoriniai tyrimai. Iš naftos produktų gaunamas etanolis yra daug pigiau gryninamas ir susidaro mažiau priemaišų (nei gaminant biotechnologiniu būdu). Biotechnologiniu būdu gaunamas etanolis yra ekologiškesnis aplinkai, jo gamybos būdas yra švaresnis. Abu metodai yra plačiai naudojami pramoninėje gamyboje.
Pagamintą 30–40 proc. etanolio vandeninį tirpalą reikia sukoncentruoti iki 92–96 proc., t. y. galutinio produkto – etanolio alkoholio (spirito). Tai gali būti atliekama rektifikacijos arba daugkartinės distiliacijos būdu. Rektifikacijos proceso metu skystiems vienalyčiams (homogeniniams) mišiniams arba tirpalams suskirstyti į komponentus arba komponentų grupes naudojama daugkartinė garų mišinio ir skysčio mišinio tarpusavio sąveika. Daug kartų garinant ir kondensuojant garus, pradinis mišinys padalijamas į grynus komponentus. Distiliacija – masės mainų procesas, kurio metu skystų komponentų mišiniai perskiriami juos kaitinant iki virimo temperatūros, o paskui gautus garus kondensuojant. Po perskyrimo gaunamas kondensatas ir likutis, kurių sudėtis skiriasi nuo pradinio mišinio sudėties.
Paskaitoje buvo plačiai aptarti šių dviejų procesų panašumai ir skirtumai. Taip pat buvo apžvelgta, kaip pagaminti 100 proc. etanolį ir pateikti pavyzdžiai, paaiškinantys, kad šis koncentravimas vyksta dėl vandens išstūmimo ir (arba) jo surišimo. Gamyboje šiam tikslui plačiausiai naudojami benzenas arba cikloheksanas, nes jie veikia kaip dehidratoriai.
Paskaitos pabaigoje dr. A. Eisinas atsakė į klausytojų užduotus klausimus. Paskaitos klausėsi apie 100 dalyvių iš Prienų, Radviliškio rajonų bei Vilniaus miesto gimnazijų, Vilniaus kolegijos, Kauno technologijos universiteto, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro ir kt.
Parengė LMAJA narys dr. Anatolijus Eisinas ir LMA skyriaus „Mokslininkų rūmai“ vyriaus. specialistė Diana Lekevičienė
Paskaita visuomenei apie įdomiausias medicinos srities naujoves
Kovo 24 d. Lietuvos mokslų akademijos (LMA) skyrius „Mokslininkų rūmai“ drauge su LMA Jaunąja akademija (LMAJA) pakvietė respublikos moksleivius, studentus ir plačiąją visuomenę į nuotolinę paskaitą „Įdomiausios naujovės medicinos srityje“ iš renginių ciklo„Mokslo žinių dienos“. Paskaitą skaitė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentas, Kauno klinikų direktorius visuomenės sveikatai, mokslui ir studijoms, LMAJA narys dr. Tomas Lapinskas.
Lektorius pasakojo, kad skaitmeninė transformacija – tai aktuali tema, kuri nuolat šmėžuoja viso pasaulio žiniasklaidoje, gvildenama laikraščiuose, socialinių tinklų platformose. Ligoninės ir apskritai visa sveikatos priežiūros sritis šiuo metu gyvena tarsi dviejų greičių pasaulyje. Tai tarsi nesustabdomas diagnostikos technologijų ir gydomųjų procedūrų progresas (dirbtinis intelektas, trimatis spausdinimas, papildytoji ir virtuali realybė, išmaniųjų vaistų ir genų terapijos naudojimas). Šios naujovės akivaizdžiai kontrastuoja su tradiciniais organizaciniais metodais arba dažniausiai lėtais ir nelanksčiais procesais.
COVID-19 pandemija parodė, kad dalis pacientų vizitų į asmens sveikatos priežiūros įstaigas yra pertekliniai, o nemaža dalis klausimų gali būti gana lengvai išsprendžiami pasitelkiant technologijas. Gerai išvystyta nuotolinė pagalba pacientui leistų ne tik sutaupyti laiko, bei ir pagerinti paslaugų prieinamumą. Praktikoje pradedamos taikyti naujos paslaugos, kurios pacientams atrodo dar patrauklesnės. Galimybė laboratorinius tyrimus atlikti namuose padeda ne tik sutaupyti laiko, bet ir išvengti rizikos užsikrėsti koronaviruso infekcija ar tiesiog kelionei sutaupytus pinigus skirti kitoms reikmėms. Dirbtinis intelektas tampa svarbiu pagalbininku kasdienėje veikloje ir yra lengvai pritaikomas studijose bei klinikiniame darbe.
Trimatis (3D) spausdinimas tampa vis aktualesnis sveikatos priežiūros sektoriuje ir šiuo metu apima tokias sritis kaip implantų, protezų, medikamentų, audinių ar organų spausdinimas. Trimačiu spausdintuvu atspausdinti organų modeliai padeda gydytojams praktikams atlikti planuojamos chirurginės operacijos analizę ir priešoperacinius mokymus. Alternatyviosios realybės suteikia dar daugiau galimybių sveikatos priežiūros srityje ir gali būti naudojamos mokymosi procesuose, chirurginių operacijų vizualizavimui, pacientų gydymui ar reabilitacijai. Pandemija paspartino ir robotizaciją – eksperimentuojama su robotais draugais ir pašnekovais. Pastebėta, kad daugelis vienišų žmonių, turinčių robotus augintinius ar robotus pokalbių partnerius, pažymi, jog jų savijauta pagerėjo, jie jautėsi ne tokie vieniši ir patyrė mažiau streso.
Paskaitos klausėsi daugiau kaip 100 dalyvių iš įvairių respublikos miestų. Lektorius atsakė į daugelį susidomėjusių klausytojų klausimų.
LMA Jaunosios akademijos nariai – Lietuvos mokslo premijų laureatai – skiria reikšmingą paramą Ukrainai
Kovo 3 d. Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) iškilmingai apdovanoti 2021 m. Lietuvos mokslo premijų (LMP) laureatai. Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, Lietuvos mokslo premijų komisijos pirmininkas akad. Jūras Banys, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, laureatai, LMA nariai ir kiti svečiai. Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srities premija įteikta ir LMA jauniesiems akademikams, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkams doc. dr. Jurgitai Skiecevičienei ir prof. dr. Juozui Kupčinskui, kartu su prof. dr. Laimu Virginijumi Jonaičiui ir prof. dr. Gediminu Kiudeliu pateikusiems darbų ciklą „Navikinės