LMA COVID-19

Atgal

COVID-19 Virusologija

Skyrelį rengia doc. dr. Tomas Kačergius – VU MF Biomedicinos mokslų instituto, Fiziologijos, biochemijos, mikrobiologijos ir laboratorinės katedros docentas

√  NAUJI TYRIMŲ DUOMENYS APIE SARS-CoV-2 STABILUMĄ SKIRTINGOSE APLINKOS SĄLYGOSE
Doc. dr. Tomas Kačergius
2022-04-25
Santrauka
COVID-19 pandemijos kontekste yra svarbu žinoti apie SARS-CoV-2 infektyvumo savybes įvairiuose aplinkos sąlygose. Šioje trumpoje literatūros apžvalgoje yra pateikti naujausi tyrimų duomenys, rodantys, kad SARS-CoV-2 pasižymi labai dideliu stabilumu žemose temperatūrose, bet yra jautrus karščiui; SARS-CoV-2 ilgiau išlieka infektyvus ant lygių paviršių, palyginti su šiurkščiais paviršiais; standartiniai dezinfekantai, įskaitant alkoholio pagrindu pagamintus rankų dezinfekantus, turi stiprias virucidines savybes prieš SARS-CoV-2; dirbtinių saulės spindulių poveikyje SARS-CoV-2 yra inaktyvuojamas per pakankamai trumpą laikotarpį. Tai leidžia planuoti bei kurti veiksmingas COVID-19 infekcijos plitimo kontrolės strategijas ir metodus.
Raktažodžiai: COVID-19, SARS-CoV-2, stabilumas, infektyvumas
Skaitykite straipsnį plačiau

√  SUNKAUS ŪMINIO RESPIRACINIO SINDROMO KORONAVIRUSAS 2 (angl. SARS-CoV-2)
Doc. dr. Tomas Kačergius
2020-03-23
Santrauka
Sunkaus ūminio respiracinio sindromo koronavirusas 2 (angl. SARS-CoV-2) yra žmogaus koronavirusinės ligos 2019 (angl. COVID-19) sukėlėjas, kuris taksonomiškai priskirtas Coronaviridae šeimai, Orthocoronavirinae pošeimiui, Betacoronavirus genčiai. Filogenetiniai SARS-CoV-2 genomo tyrimai rodo, kad jo kilmė – natūrali (gamtinė), t.y. šio viruso natūralūs šeimininkai yra pasagnosiniai šikšnosparniai, o tarpiniai šeimininkai – malajiečių pangolinai. Struktūriškai SARS-CoV-2 sudaro viengrandė tiesioginės (+) krypties RNR molekulė (~30 kb), kurią gaubia apvalkalas, susidedantis iš nukleokapsidės N baltymų ir dvisluoksnės lipidinės membranos su įsiterpusiais E ir M baltymais. Apvalkalo paviršiuje yra išsidėstę kuokos formos glikoproteinai (S baltymai), per kuriuos SARS-CoV-2 jungiasi su angiotenziną konvertuojančio fermento 2 (ACE2) receptoriais, esančiais kvėpavimo takų epitelinių ląstelių membranose – tokiu būdu užkrėsdamas ląsteles. SARS-CoV-2 replikacija vyksta tik ląstelės citoplazmoje ir trunka 24–48 val., sukeliant ląstelės žūtį. Genetinė analizė rodo, jog dėl vykstančių mutacijų SARS-CoV-2 kinta, ir todėl COVID-19 pandemijos pradžioje dominavęs SARS-CoV-2 variantas/tipas S evoliucionavo į agresyvesnį ir labiau prisitaikiusį plisti tarp žmonių – variantą/tipą L, vyraujantį dabartiniu metu. SARS-CoV-2 pasižymi dideliu infektyvumu dėl plitimo oro lašeliniu keliu. Nustatyta, kad mažo diametro (< 5 µm) aerozoliuose SARS-CoV-2 išsilaiko ore infektyvus ~3 val., o ant plastiko ir plieninių paviršių jis gali išlikti infektyvus iki 72 val. Šios viruso savybės lemia greitą COVID-19 plitimą visuomenėje.
Raktažodžiai: koronavirusas, SARS-CoV-2, COVID-19
Skaitykite straipsnį plačiau