LMA renginiai
Tarptautinė mokslinė konferencija „Trijų jūrų iniciatyva: viena koncepcija, skirtingi požiūriai?“
2024 04 10
Tarptautinė mokslinė konferencija
„Trijų jūrų iniciatyva: viena koncepcija, skirtingi požiūriai?“
organizuojama kaip Vilniuje vyksiantį Trijų jūrų iniciatyvos
aukščiausio lygio susitikimą lydintis renginys
2024 m. balandžio 10 d.
Trijų jūrų iniciatyva (The Three Seas Initiative, 3SI) – tai daugialypė regioninio bendradarbiavimo platforma, kurios bendri tikslai – paspartinti 3SI dalyvaujančių valstybių vystymąsi ir suderinamumą su ES. Siekdami naujovių ir moksliškai pagrįsto požiūrio, kviečiame mokslininkus įsitraukti į mokslinę diskusiją, kad būtų skatinamas į ateitį orientuotos mokslo bendruomenių ir praktikų bendradarbiavimo platformos kūrimas. Ši mokslo žinių ir jų praktinio taikymo sinergija atlieka svarbų vaidmenį formuojant politiką, skatinant verslumą ir tvarų ekonomikos augimą regione, taip pat teigiamai prisidės prie sanglaudos stiprinimo ir 3SI šalių visuomenių ryšių stiprinimo.
Programos plakatas
Kontekstas
Trijų jūrų iniciatyva (3SI) yra originalus trylikos ES valstybių narių bendradarbiavimo formatas. Iniciatyvoje daugiausia dėmesio skiriama Šiaurės ir Pietų šalių susisiekimui ES rytinėje dalyje gerinti, daugiausia plėtojant transporto, energetikos ir skaitmeninę infrastruktūrą. Trijų jūrų iniciatyva jungia trylika ES valstybių narių, esančių tarp Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų: Austriją, Bulgariją, Čekiją, Estiją, Kroatiją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Slovakiją, Slovėniją, Graikiją ir Vengriją. Jungtinės Amerikos Valstijos, Vokietija ir Europos Komisija yra strateginės šios iniciatyvos partnerės. Lietuva pirmininkauja 3SI ir Vilniuje surengs 3SI aukščiausio lygio susitikimą bei verslo forumą – daugiau informacijos https://3Seas.eu.
Problema
Konferencijos tikslas – pristatyti mokslininkų ir ekspertų grupės iš Trijų jūrų iniciatyvos (3SI) valstybių tyrimų rezultatus. Mes tvirtai remiame idėją plėtoti mokslinį Trijų jūrų iniciatyvos aspektą ir būtinybę atlikti pačios iniciatyvos mokslinius tyrimus, ypač politikos mokslų, ekonomikos, istorijos ir sociologijos srityse.
Pasiūlymas
Konferencijos tikslas – pristatyti Trijų jūrų iniciatyvos (3SI) šalių ekspertų grupės tyrimų rezultatus. Konferencijoje siekiama papildyti mūsų žinias apie regioninį bendradarbiavimą ir aptarti šios srities mokslinius tyrimus iš įvairių akademinių disciplinų ir nacionalinių perspektyvų. Į konferenciją bus kviečiami mokslininkai ir ekspertai iš visų 3SI valstybių. Pagrindiniai tyrimo klausimai, į kuriuos autoriai siekia atsakyti, yra susiję su dabartinėmis žiniomis apie Trijų jūrų iniciatyvą (3SI) ir priežastimis, dėl kurių susidomėjimas šia regioninio bendradarbiavimo forma labai skiriasi. Kokie yra pagrindiniai žinių apie 3SI šaltiniai, kokia yra žinių apie 3SI būklė ir kokiais metodais žinios apie 3SI gaunamos jų šalyse?
Autoriai nagrinėja žinių apie 3SI būklę ir analizuoja literatūrą apie 3SI savo valstybėse. Jie padeda paaiškinti priežastis, kodėl susidomėjimas šios regioninio bendradarbiavimo formos tyrimais yra nevienodas. Kitas svarbus tyrimo klausimas susijęs su naratyvu apie 3SI ir jo suvokimu atskirose valstybėse. Autoriai aiškina, kad požiūris į 3SI tarp 3SI valstybių ir net pačiose 3SI valstybėse labai skiriasi.
Šiuo metu būtų galima sukurti naują formatą – mokslinę konferenciją, kurioje dalyvautų mokslininkai ir dėstytojai iš Trijų jūrų iniciatyvos valstybių ir ne tik. Ji galėtų svariai prisidėti prie regioninio bendradarbiavimo plėtojimo ir tapti paskata sukurti naują mokslinį Trijų jūrų iniciatyvos aspektą, kurio labai reikia Vidurio ir Rytų Europoje, kad būtų sustiprintas tarpusavio supratimas ir pagerintas bendravimas. Be to, labai svarbu pabrėžti mokslo diplomatijos, kaip sudedamosios dalies strateginėje komunikacijoje tarp valstybių karo ir taikos metu, vaidmenį.
Organizatoriai: Lietuvos mokslų akademija; Lenkijos mokslų akademijos Politikos tyrimų instituto Trijų jūrų iniciatyvos tyrimų centras; Lodzės universitetas.
Kontaktai: dr. Andrius Bernotas, Lietuvos mokslų akademija, tel.+370 601 117 42, el. paštas mos@lma.lt; dr. Barbara Jundo-Kaliszewska, Lodzės universiteto tarptautinių ir politikos studijų fakultetas, el. paštas barbara.kaliszewska@wsmip.uni.lodz.pl