Naujienos
Kompozitoriaus akademiko Giedriaus Kuprevičiaus kūrybos vakaras: teskamba kartų sutartinė, tečiurlena Ratnyčėlė!
2024 10 21
Spalio 17-osios pavakarę daug žmonių susirinko į kompozitoriaus akademiko Giedriaus Kuprevičiaus 80-mečiui skirtą kūrybos vakarą „Kartų sutartinė“, kuris vyko Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Didžiojoje salėje. Renginį organizavo LMA Humanitarinių ir socialinių mokslų skyrius bei skyrius „Mokslininkų rūmai“.
Susitikimas su kompozitoriumi pradėtas Roberto Verbos dokumentiniu filmu „Maestro jaunesnysis“. Tai kino dokumentalisto R. Verbos (1932–1994) trumpametražis filmas apie kompozitoriaus Viktoro Kuprevičiaus (1901–1992) sūnaus, kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus muzikinės karjeros pradžią, stebint jį grojantį, bendraujantį su jaunimu ir su tėvu. Skamba muzikinių improvizacijų ir gyvų koncertų fragmentai. Kompozicijos pamokoje dalyvauja būsimasis kompozitorius Faustas Latėnas. Filmas sukurtas Lietuvos kino studijoje pagal Laimos Pangonytės scenarijų 1973 metais.
LMA skyriaus „Mokslininkų rūmai“ vadovė Aldona Daučiūnienė, pristatydama kompozitorių akad. G. Kuprevičių, sveikinimo žodį tarti pakvietė LMA Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus narius akademikus Viktoriją Daujotytę, Vytautą Martinkų, Arvydą Virgilijų Matulionį. Akad. A. V. Matulionis, sakydamas savo sveikinimo kalbą, perdavė ir LMA prezidento Jūro Banio bei Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus primininko Vytauto Nekrošiaus pasirašytą jubiliejinį sveikinimą, „linkėdamas dar daug daug pavasarių, kūrybinės sėkmės, sumanymų, atradimų džiaugsmo, toliau džiuginti mus savąja įsimenančia, virš kasdienybės pakylėta muzika ar įtaigia įžvalga.“
Iš dešinės: akademikai Giedrius Kuprevičius, Viktorija Daujotytė, Arvydas Virgilijus Matulionis, Vytautas Martinkus.
Akad. G. Kuprevičius, pradėdamas koncertą, kalbėjo: „Kai Mokslų akademija, tai nežinai, kas ima viršų – technika ar žmogus. Turbūt ne tas sakinys turėtų būti pirmas, kurį dabar sakau. Tai turėtų būti didelės pagarbos šiai institucijai sakinys. Pagarbos ją įkūrusiems, esantiems dabar joje, vykdantiems labai sudėtingą ir labai nedėkingą Lietuvoje mokslo plėtros darbą. Mes dabar gyvename tokios prastėjančios visuomenės, suprastėjančių interesų epochoje ir labai nenuspėjamų grėsmių akivaizdoje, kurios sunkiai valdomos netgi pačių šviesiausių protų. Ir todėl, man atrodo, kad tas kolektyvinis nuprastėjimas turi būti sutiktas su kolektyviniu proto priešinimu, kurio labai mūsų Tėvynėje stinga. Ir tai, kad mes susirinkome Mokslų akademijoje, kurioje užgimė Sąjūdis, kuris visaip vingiavo ir vingiuoja per mūsų istoriją, man atrodo, kad yra labai simboliška, kad čia ir aš atsidūriau. Simboliška kultūrai, kuri taip pat turi savo bėdų, – ir kairių, ir dešinių, kas supranta užuominas. Ir tai, kad mes čia šiandieną kalbame apie muziką, kitą dieną – apie dailę, trečią – apie architektūrą, byloja, kad tai irgi yra mokslas, kad tai irgi be mokslo joks menas neišgyventų nė dienos. Dėl to, kad visa tai, ką mes darome su technikos stebuklu – fortepijonu, su balso tobulybe, kuri be medicinos neįsivaizduojama, su muzikos kūryba, kuri neįsivaizduojama be tam tikrų astronomijos žinių, matematikos žinių ypatingai, kuri neįmanoma be proporcijų pajautimo, – ir tai taip susipina viskas, kad mums vienu metu net kilo noras pavadinti Mokslų ir menų akademija, kokios yra pasaulyje, egzistuoja tokios. Tai dar labiau būtų į kumštį suvaryta vis ta mūsų vargšė inteligentija, vargšė kompozitorija, vargšė dailininkija, vargšė poetizija ir kita. Šita mano be galo ilga prakalba tuoj baigsis, ir mes pasinersime į labai įvairią muziką. [...] Tai, kad jūs matote pavadinime žodį „sutartinė“, ne kainos sutartinės, o kartos, – jos sutaria – tai irgi labai svarbus momentas Lietuvos visuomenei ir bendruomenei. Kartos turi sutarti, kokios jos bebūtų, kuo jos begyventų, nes kitaip kyla tik karai... visokie: moraliniai, dvasiniai, fiziniai...“
Aldona Daučiūnienė ir akad. Giedrius Kuprevičius.
Kompozitorius pakvietė Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos moksleivius pradėti koncertą. G. Kuprevičius prieš kiekvieną kūrinį trumpai, kartais šmaikščiai pakomentuodavo jo sukūrimo istoriją. Pavyzdžiui, labai populiariu tapęs preliudas M. K. Čiurlionio atminimui „gimė Kauno karilione, bokšte, belaukiant Kosygino (buvo toks veikėjas). Laukėme su tėvu vėluojančio veikėjo, nėr ką veikt, su raktu beldžiu per tuos varpus ir išgirstu motyvą, genialų motyvą. Sakau Tėvui, aš jį sugrosiu, kai atvažiuos draugas Kosyginas. „Tu negrok, programoj nėr“. „O kas žino, jis gi muzikos negirdi“. Ir pagrojau preliudą taip, kaip įsivaizdavau, grįžau namo užrašiau ir štai jisai čia.“
Koncerte puikiai derėjo kartos: skambėjo Kauno menininkių Augustos Romaškevičiūtės ir Eglės Andrejevaitės programa, kompozitoriaus kūrinius atliko Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos mokiniai Lukrecija Šiaulytė, Ona Mingė Slušnytė, Goda Drungilaitė, Auksė Petrauskaitė, Meda Jokubauskaitė, Saulė Pranauskaitė, Nojus Skorupskas, Rokas Skarulskis. Mokiniams talkino koncertmeisterės Viktorija Švedavičienė, Tatjana Alymova, Daiva Tareilytė-Juškienė, Liudmyla Shaposhnikova ir fleitos mokytoja Ramunė Paulionienė. Moksleivius parengė mokytojai Jolanta Stumbrienė, Jelena Alymova, Svetlana Bulygo, Violeta Česaitienė, Neringa Augustauskienė, Lina Tomkevičienė, Miglė Uleckienė, Nerutė Šiliūtė.
Koncerto kulminacija – visų lauktas kompozitoriaus G. Kuprevičiaus pasirodymas. Savo kūrinį pristatęs kaip labai keistą kompoziciją, pavadintą „Ratnyčėlės balsu“, maestro sakė: „Pradėta kurti 1999 m., kompiuteriu sukurta dalis, o 2024 m. jubiliejinių metų paūmėjimo metu prirašiau pradžią ir pabaigą. Kaip triptikas. Kompozicijai panaudojau keistą dėžutę, kuri vadinasi garsiakalbis, tai yra naujos kartos garsiakalbis, atkuriantis visus reikalingus dažnius. Ir iPhonas. [...] Tai yra kūrinys, kuriame norėtųsi truputį sociologiškai pasižiūrėti į Ratnyčėlę, į Čiurlionį, į miestą, į mišką, ir pagaliau į tai, kas mūsų laukia, kokie mes ir kur mes atsidursime, ar iš vis dar kas nors mus ras.“
Interneto platybėse, manodruskininkai.lt rašo, kad kompozitorių parašyti šį kūrinį įkvėpė „jau į lietuvių literatūros istorijos paraštes ištremto Eduardo Mieželaičio (1919–1997) eilutės:
…kaip kadaise, kai dar buvau vaikas… M. K. Čiurlionis
…Čiurlena čiauški Ratnyčėlė:
– Čiurlionis…
– Čiurlionis, violončelė –
pušis čia čiurlena simfonijas.
– Čiurlionis, čiurlena per mišką
toks melodingas vanduo.
– Čiurlionis, čiurlena eglišakiai
pavasario žalią rondo.
– Čiurlionis… čiurlena kloniais
putotas it žirgas bėgąs
upokšnis. Čiurlena: Čiurlionis, –
paukštukas, bandąs čia jėgas…
– Čiurlionis… čiurlena iš lėto
vanduo – gintariniai dažai,
palieti pievos paletėje.
– Čiurlionis – čiurlena beržai.
– Čiurlionis – čiurlena upokšnis
kreščendo berniuko balsu.
– Čiurlionis, – čiurlena vaivorykštės
arfa viršum debesų.
– Čiurlionis, – čiurlena sonatos
ir preliudai upokšnio vaga.
– Čiurlionis, – kaip aukštosios natos
čiurlenu Čiurlionio banga.
– Čiurlionis, – čiurlena juosvas
dangus, kai žvaigždėm užsidegs
upokšny čiurlioniškas nuosavas
kosmosas — vardu R e x.
– Čiurlionis – Čiurlionis – Čiurlionis, –
čiurlena žalia Dainava.
– Čiurlionis, – čiurlena simfonijas
jo muzikalioji spalva.
– Čiurlionis, – naiviai čiurlena
Rečitalį Ratnyčėlė, kuri jo meną
mena kaip skaistų Gralį…“
Audringais plojimais palydėtas kompozitoriaus kūrinys. Koncertą pabaigti G. Kuprevičius pakvietė Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos jaunių chorą „Gaida“, prisimindamas susitikimo su šia muzikos mokykla pradžią: „Vilniaus Algirdo muzikos mokykla pribloškė. Jų iniciatyva buvo surinkti mano kūriniai, pakvietė į koncertą. [...] Choras atliks „Skriski, skriski Lietuvėlėn“ ir jų pačių atgaivintą dainą „Saugokime gamtą“. Nebuvo net natų, išsireikalavo iš manęs įrašo ir atgimdė gaidas, – koks stiprus toj mokykloj solfedis, jeigu jie gali diktantus tokius rašyti! Surašė natas ir padainuos. Tai ir bus finalas. Daugiau nekalbėsiu, tik džiaugsiuosi. Sėkmės, jaunime!“
Akad. Giedrius Kuprevičius ir Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos jaunių choras „Gaida“ (vadovė Lina Tomkevičienė).
Nuostabus jaunimas, šaunūs muzikantai ir atlikėjai, kaip visada žavus kompozitorius akademikas prof. Giedrius Kuprevičius.
Plurimos annos, Maestro!
Parengė Aurika Bagdonavičienė, LMA Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus vyriaus. koordinatorė
Virginijos Valuckienės nuotraukos
Kompozitoriaus akademiko Giedriaus Kuprevičiaus 80-mečiui skirto kūrybos vakaro „Kartų sutartinė“ vaizdo įrašas
https://www.youtube.com/watch?v=V08yHStBouc
GALERIJA