• LIT
  • Naujienos
Atgal

Naujienos

ALLEA atsako į aukšto lygio grupės ataskaitą dėl 10-osios bendrosios programos

2024 10 23

Spalio 18 d. visos Europos mokslų akademijų federacijos (ALLEA) svetainėje publikuotas organizacijos atsakymas į spalio 16 d. paskelbtą nepriklausomos ekspertų grupės parengtą ataskaitą dėl būsimos ES mokslinių tyrimų programos (10BP) „Derinti, veikti, spartinti: moksliniai tyrimai, technologijos ir inovacijos Europos konkurencingumui didinti“.

ALLEA Europos mokslinių tyrimų erdvės (ERA) darbo grupė siūlo šią programą vadinti MATRIX.

Ataskaitą rengusiai aukšto lygio grupei pirmininkavo buvęs Portugalijos mokslinių tyrimų ministras Manuelis Heitoras (Manuel Heitor), joje dirbo keli ALLEA narių akademijų nariai, pavyzdžiui, Austrijos mokslų akademijos prezidentas Haincas Fasmanas (Heinz Fassmann). Dokumente išdėstyta plataus užmojo Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų ateities vizija ir raginama gerokai padidinti kitos ES bendrosios programos biudžetą – iki 220 mlrd. eurų, o šiam žingsniui ALLEA tvirtai pritaria, kaip matyti iš ALLEA rekomendacijų, išdėstytų 2023 m. gruodžio pareiškime. ALLEA nuolat ragino sudaryti panašaus užmojo biudžetą, pripažindama, kad tokios investicijos yra būtinos siekiant užtikrinti, kad Europa išlaikytų savo, kaip pasaulinės mokslinių tyrimų ir inovacijų lyderės, poziciją. Nors ALLEA, pasitelkusi Europos mokslinių tyrimų erdvės darbo grupę (WG ERA), džiaugiasi aukšto lygio grupės pasiekimais ir pritaria daugeliui ataskaitos tikslų, susirūpinimą kelia kai kurie siūlomi struktūriniai pokyčiai.

Biudžeto padidinimas

Aukšto lygio grupė pabrėžia, kad būtina gerokai padidinti biudžetą ne tik siekiant skatinti Europos konkurencingumą, bet ir išlaikyti pasaulinio lygio mokslinius tyrimus visose mokslo srityse. ALLEA sutinka, kad be šio finansinio postūmio Europa rizikuoja atsilikti nuo pasaulinių konkurentų, tokių kaip Jungtinės Amerikos Valstijos ir Kinija. Tačiau labai svarbu, kad būtų remiami ir fundamentalieji, ir taikomieji moksliniai tyrimai, kad suderintomis investicijomis į įvairias sritis, įskaitant socialinius ir humanitarinius mokslus (HSM), galėtume užtikrinti Europos lyderystę.

Susiskaldymo rizika

Ataskaitoje siūloma sukurti dvi naujas institucijas – Pramonės konkurencingumo ir technologijų tarybą ir Europos visuomenės iššūkių tarybą, kurios nepriklausomai nuo Europos Komisijos valdytų didžiąją dalį iš 10BP finansuojamų bendradarbiavimo moksliniuose tyrimuose programų. Nors ALLEA pripažįsta galimą didesnio lankstumo naudą, ji yra susirūpinusi, kad šie siūlomi valdymo pokyčiai gali lemti mokslinių tyrimų darbotvarkės susiskaidymą. WG ERA neseniai Kopenhagoje vykusiame posėdyje išreiškė nuomonę, kad pramonės konkurencingumo akcentavimas kelia susirūpinimą dėl pernelyg didelio dėmesio taikomiesiems moksliniams tyrimams ilgalaikių fundamentinių mokslinių tyrimų sąskaita. Labai svarbu skatinti pramonės inovacijas, tačiau darbo grupė pabrėžia, kad smalsumo skatinami moksliniai tyrimai dažnai yra esminių atradimų pagrindas. Todėl 10BP turi išlaikyti pusiausvyrą tarp neatidėliotinų pramonės poreikių tenkinimo ir paramos tokiems fundamentiniams moksliniams tyrimams, kurie lemia transformuojančią mokslo pažangą.

Tarpdalykiniai moksliniai tyrimai ir HSM vaidmuo

Sprendžiant sudėtingus iššūkius, su kuriais susiduria Europa, – aplinkosaugos, technologinius ar visuomeninius – reikia bendradarbiauti įvairiose mokslo srityse. ALLEA teigiamai vertina tai, kad ataskaitoje pripažįstama tarpdalykinių ir daugiadalykių mokslinių tyrimų svarba. Atsižvelgdama į tai, ALLEA pakartoja, kad svarbu nuolat integruoti HSM į platesnes mokslinių tyrimų darbotvarkes, siekiant užtikrinti, kad visuomenės iššūkių sprendimai būtų ne tik techniškai pagrįsti, bet ir socialiai atsakingi bei orientuoti į žmogų.

ALLEA tebėra susirūpinusi, kad ataskaitoje pabrėžiamas pramonės konkurencingumas ir taikomieji moksliniai tyrimai gali netyčia sumenkinti HSM vaidmenį, ir ragina, kad naujojoje sistemoje būtų laikomasi holistinio požiūrio į mokslinių tyrimų finansavimą, užtikrinant, kad HSM disciplinos būtų tinkamai atstovaujamos ir finansuojamos, ypač tokiose srityse kaip migracija, nelygybė ir demokratinis valdymas, kuriose jų įžvalgos yra būtinos. Tarpdalykiškumo skatinimas neturėtų būti vykdomas vertingo indėlio, kurį gali pasiūlyti HSM, nuošalyje.

Parama kompetencijai besiplečiančiose šalyse („Widening“ countries)

Tiek ALLEA, tiek aukšto lygio grupė pabrėžia, kad svarbu remti mokslinių tyrimų kompetenciją besiplečiančiose šalyse, t. y. tose ES valstybėse narėse, kurios šiuo metu atsilieka mokslinių tyrimų ir inovacijų diegimo srityje ir kurios yra esminės jungtys būsimoms ES valstybėms narėms. ALLEA jau seniai pasisako už didesnį finansavimą ir gebėjimų stiprinimo iniciatyvas, kad šios šalys galėtų visapusiškai dalyvauti Europos mokslinių tyrimų ekosistemoje. Užtikrinus, kad besiplečiančios šalys turėtų galimybę gauti konkurencingą finansavimą, aukščiausio lygio mokslinių tyrimų infrastruktūrą ir tarptautinio bendradarbiavimo galimybes, bus skatinama sanglauda ir sudaromos palankesnės sąlygos patekti į Europos mokslinių tyrimų ekosistemas, ir tai yra labai svarbu kuriant įtraukesnę ir atsparesnę Europos mokslinių tyrimų erdvę.

Parama jauniesiems mokslininkams ir mobilumo skatinimas

Labai svarbus ALLEA vizijos elementas – parama pradedantiems mokslininkams ir jų tobulėjimas. Aukšto lygio grupės ataskaitoje pripažįstama, kad svarbu skatinti naujos kartos mokslo lyderius gerinant mokslinių tyrimų mobilumą, teikiant karjeros paramą ir mažinant administracinę naštą.

ALLEA visiškai pritaria šiems tikslams, nes pripažįsta, kad jaunieji tyrėjai yra Europos mokslo ateitis. Galimybė jiems laisvai judėti tarp institucijų, bendradarbiauti tarptautiniu mastu ir naudotis aukščiausio lygio ištekliais yra labai svarbi, siekiant išlaikyti Europos mokslinių tyrimų kompetenciją. 10BP turi būti numatytos finansavimo ir mobilumo sistemos, taip pat mentorystės programos, kad būtų ugdomi naujos kartos mokslo lyderiai, bendradarbiaujant tarpdalykiniu ir tarptautiniu mastu.

Bendradarbiavimas už ES ribų

Aukšto lygio grupės raginimas stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą labai sutampa su ALLEA rekomendacijomis dėl 10BP. Šiuolaikiniame globalizuotame pasaulyje sprendžiant svarbiausius uždavinius reikia partnerystės ir už ES ribų, ypač su ES nepriklausančių šalių institucijomis. Didesnis mobilumas ir glaudesni ryšiai mokslinių tyrimų srityje yra būtini siekiant išlaikyti Europos lyderystę mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje.

Įvairovės ir įtraukties skatinimas

Įvairovė ir įtrauktis yra pagrindinės inovacijų varomosios jėgos ir užtikrina, kad Europos moksliniai tyrimai išliktų dinamiški ir aktualūs. ALLEA tvirtai remia ataskaitoje pabrėžiamą lyčių lygybės, mokslinių tyrimų grupių įvairovės skatinimą ir nepakankamai atstovaujamų grupių įtraukimo užtikrinimą. Įvairialypė mokslinių tyrimų bendruomenė sukuria veiksmingesnius sprendimus.

Suderintas požiūris

Aukšto lygio grupės ataskaitoje pateikiama išsami ir plataus užmojo 10BP vizija, kurioje pateikiama daug pasiūlymų, glaudžiai susijusių su pagrindiniais ALLEA principais. ALLEA palankiai vertina raginimą gerokai padidinti biudžetą, besiplečiančioms šalims skiriamą dėmesį ir tarpdalykinių  mokslinių tyrimų svarbos akcentavimą, ir siūlo pavadinimą MATRIX, kad būtų atspindėtos netikėtos Bendrosios programos sąsajos, jos persipinantis pobūdis ir konkurencingumo tąsa.

Europos mokslinių tyrimų bendruomenei rengiantis kitam Bendrosios programos etapui, labai svarbu, kad mokslinių tyrimų finansavimas išliktų įtraukus, skaidrus ir grindžiamas moksline kompetencija. ALLEA ir toliau yra įsipareigojusi bendradarbiauti su visomis suinteresuotosiomis šalimis, kad būtų užtikrinta, jog naujoji Bendroji programa remtų klestinčią, įvairialypę ir pasauliniu mastu konkurencingą Europos mokslinių tyrimų MATRIX, pajėgią spręsti svarbiausius mūsų laikmečio uždavinius.

Oficialios derybos dėl kitos Bendrosios programos prasidės tik 2025 m. viduryje, remiantis naujos sudėties Europos Komisijos pasiūlymu. 10BP prasidės 2028 m. ir turėtų trukti septynerius metus – iki 2034 metų.

Vertė Agnė Rodriguez