• LIT
  • Naujienos
Atgal

Naujienos

Europai reikalinga „Vienos sveikatos“ sistema – akademijos pataria Europos Komisijai

2024 11 20

Dalijamės Europos akademijų tinklų konsorciumo (SAPEA), kuriame dalyvauja Lietuvos mokslų akademija (LMA), informacija apie 2024 m. lapkričio 15 d. paskelbtą SAPEA įrodymų apžvalgos ataskaitą „Vienos sveikatos valdymas Europos Sąjungoje“.

Grupė žymių mokslininkų, kuriuos per Europos Komisijos mokslinio konsultavimo mechanizmą (Scientific Advice Mechanism, SAM) nominavo akademijos, patarė Komisijos nariams dėl „Vienos sveikatos“ koncepcijos ES. Patarimuose nurodytas poreikis traktuoti sveikatą visapusiškiau,  atsižvelgiant į sąsajas tarp žmonių, gyvūnų ir aplinkos sveikatos. Šios rekomendacijos lapkričio 15 d. buvo išsiųstos už sveikatą ir maisto saugą atsakingai Komisijos narei Stelai Kyriakides (Stella Kyriakides). Mokslinių rekomendacijų mechanizmas teikia nepriklausomus mokslinius įrodymus ir politines rekomendacijas Europos institucijoms.

Mokslininkai atlieka svarbų vaidmenį formuojant ES politiką, ypač sudėtingose srityse, pvz., „Viena sveikata“, kur labai svarbu koordinuoti įvairių sektorių veiklą. „Mūsų užduotis buvo pateikti aiškią, įrodymais grįstą mokslinių tyrimų ataskaitą, kuri būtų įrodymais grįstos politikos rekomendacijų pagrindas, ir džiaugiuosi, kad ir vėl pateikėme aukštos kokybės patarimus“, – pažymėjo SAPEA valdybos pirmininkas profesorius Stefanas Konstantinesku (Stefan Constantinescu). Žmonių, gyvūnų ir augalų sveikata bei mūsų aplinkos sveikata yra glaudžiai susiję ir sudaro vieną bendrą sistemą. Prof. Tyra Grovė Krauzė (Tyra Grove Krause), viena iš SAPEA darbo grupės, rengusios šią ataskaitą, pirmininkių, sakė, kad „politikos formuotojai turi pripažinti šias sąsajas ir siekti optimalių rezultatų žmonėms, gyvūnams, aplinkai ir ekosistemoms, kurių dalis mes visi esame, o ne laikytis siauro antropocentrinio požiūrio.“

Šis integruotas požiūris, žinomas kaip „Viena sveikata“, turi svarių mokslinių įrodymų, patvirtinančių jo taikymo įvairiose politikos srityse sąsajas ir naudą. „Vienos sveikatos“ metodo taikymas taip pat bus labai svarbus Jungtinėms Tautoms įgyvendinant Darnaus vystymosi tikslus.  „Be to, Europa turėtų aktyviai remti regionines, vietos ir pasaulines pastangas, skatinti dalijimąsi gerąja patirtimi ir integruoti „Vienos sveikatos“ perspektyvą į švietimą, profesinį mokymą ir visuomenės informavimą“, – sakė profesorius Jakobas Cinstagas (Jakob Zinnstag), kitas SAPEA darbo grupės bendrapirmininkis.

Galiausiai rekomendacijose atkreipiamas dėmesys į esamas mokslinių tyrimų spragas, susijusias su „Vienos sveikatos“ politikos intervencijų ekonominiu efektyvumu ir psichikos sveikatos, fizinės sveikatos ir socialinių sąlygų sąsajomis. Reikia tarpdisciplininių tyrimų, susijusių su atitinkamomis technologinėmis naujovėmis ir žmonių elgsena, turinčia įtakos „Vienai sveikatai“, pavyzdžiui, prekyba laukiniais gyvūnais ir augalais, ūkininkavimo praktika, vandentvarka ir požiūriu į vakcinaciją.  

Norėdami gauti daugiau informacijos, galite kreiptis adresu nina.skocak@sapea.info / +324 723 18 823.

Komisijos narių kolegijos prašymu SAM Europos institucijoms teikia nepriklausomus mokslinius įrodymus ir politines rekomendacijas. SAM sudaro Europos akademijų mokslinio konsultavimo politikos klausimais konsorciumas (SAPEA), kuriame sutelkta daugiau kaip 100 institucijų iš visos Europos, ir Vyriausiųjų mokslo patarėjų grupė (VMPG), kuri teikia nepriklausomas rekomendacijas, pagrįstas įrodymais.

Visą SAM parengtą dokumentą galima rasti https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/56b65e58-a309-11ef-85f0-01aa75ed71a1/language-en


Vertė Agnė Rodriguez