Naujienos
Kyjive vykusiame simpoziume aptartas mokslinių tyrimų rezultatų vertinimas
2024 11 29
Lapkričio 28 d. gyvai ir nuotoliu vyko Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos (UNMA) organizuotas simpoziumas „Mokslinių tyrimų rezultatų vertinimas šiuolaikinėse realijose: pažinimo, socialinių ir ekonominių bei administracinių aspektų požiūrių raida“. Renginys buvo skirtas žymaus Ukrainos mokslininko, ilgamečio UNMA prezidento Boriso Patono atminimui. Simpoziumą globojo Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO).
Simpoziumas prasidėjo 10 val. Ukrainos laiku, tačiau kai kurie dalyviai ir akademijos darbuotojai buvo priversti vėluoti į renginį dėl smarkaus Kyjivo apšaudymo raketomis.
Renginį pradėjo ir jo dalyvius pasveikino Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos prezidentas, simpoziumo programos komiteto pirmininkas akad. Anatolijus Zagorodnijus.
LMA prezidentas akad. Jūras Banys.
Nuotoliu įžangos žodį tarė Lietuvos mokslų akademijos (LMA) prezidentas, simpoziumo programos komiteto narys akad. Jūras Banys. Jis palinkėjo Ukrainai kuo greitesnės pergalės prieš Rusijos agresiją, užtikrino, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys padarys viską, kad padėtų Ukrainai kuo greičiau tapti visateise ES ir NATO nare. „Maloniai stebina, kad šiuo nelengvu metu Ukraina skiria dėmesį mokslinių tyrimų rezultatų vertinimui“, – sakė J. Banys. Jis trumpai pristatė mokslinių tyrimų rezultatų vertinimo praktiką Lietuvoje. LMA prezidento nuomone, tyrimų ir jų vertinimų kokybė yra dideli iššūkiai. Tik formalaus ir ekspertinio vertinimo visuma gali padėti pasiekti teigiamų rezultatų. Vien tik formalus vertinimas gali vesti prie sauso publikacijų skaičiavimo, o ekspertinis vertinimas padeda atskleisti esminius dalykus. Kiekviena šalis turi skirti dėmesį specifinėms šalies mokslo problemoms, tokioms kaip nacionalinė kalba, kultūra, literatūra. UNMA prezidentas padėkojo Lietuvos mokslų akademijai už palaikymą ir suteiktą paramą – nupirktus elektros generatorius ir serverius, kurie šiuo metu padeda Ukrainos NMA dirbti.
Simpoziume įžangos žodį tarė ir Moldovos mokslų akademijos prezidentas Jonas Tigineanu (Ion Tighineanu). Jis pasidžiaugė Ukrainos NMA stoiškumu ir pasiekimais. J. Tigineanu taip pat palinkėjo ir išreiškė viltį, kad Ukraina ir Moldova drauge taps Europos Sąjungos narėmis.
Akad. Aušra Maslauskaitė.
LMA Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus pirmininko pavaduotoja, Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedros profesorė, Lietuvos socialinių mokslų centro Demografinių ir šeimos tyrimų skyriaus vadovė akad. Aušra Maslauskaitė skaitė įdomų ir turiningą pranešimą „Lietuvos mokslo rezultatų vertinimo sistema: privalumai, trūkumai ir perspėjimai“. Jame pristatyta Lietuvos mokslo vertinimo sistema, aptarta, kas ją sudaro. Simpoziumo dalyviai supažindinti su kasmetinio mokslo vertinimo, palyginamojo mokslo vertinimo įgyvendinimo procesais. Taip pat aptartos mokslo institucijų vidinio vertinimo procedūros. Pateikta Lietuvos mokslo vertinimo sistemos kritinė refleksija, išsamiau apžvelgta socialinių ir humanitarinių mokslų padėtis. Pranešimas sukėlė simpoziumo dalyvių susidomėjimą, pranešėja iš Lietuvos sulaukė daug klausimų.
Akad. Aušros Maslauskaitės pranešimo pristatymas.
Ukrainos NMA viceprezidentas, laikinai einantis UNMA vyriausiojo tyrimų vadovo pareigas Viačeslavas Bogdanovas pažymėjo, kad nuolatinis mokslinių tyrimų rezultatų vertinimas yra svarbus veiksnys gerinant mokslinių tyrimų institucijų veiklą. Ukrainos nacionalinės teisės mokslų akademijos prezidentas Volodymyras Žuravelas kalbėjo apie oficialaus Ukrainos mokslo institucijų vertinimo teisines, organizacines ir metodines problemas. Ukrainos NMA Patono Elektrinio lydymo instituto direktorius Igoris Krivtsunas skaitė pranešimą „Boriso Patono palikimas kuriant Ukrainos NAS tyrimų institucijų veiklos vertinimo sistemą“.
Simpoziumo metu.
Pranešimus skaitė ir Moldovos, Lenkijos bei Azerbaidžano atstovai. Moldovos mokslų akademijos Tiksliųjų ir inžinerinių mokslų sekcijos koordinatoriaus pavaduotojas Viačeslavas Ursachis (Veaceslav Ursachi) pristatė tyrimo projektų Moldovoje vertinimo patirtį ir problemas. Lenkijos mokslų akademijos biuro Ukrainoje direktorius Mateušas Bialas (Mateusz Białas) pristatė pranešimą „Lenkijos mokslo sistemos transformacijos procesai“. Azerbaidžano nacionalinės mokslų akademijos narys korespondentas, Azerbaidžano Respublikos mokslo ir švietimo ministerijos Valstybinės mokslo ir aukštojo mokslo agentūros direktoriaus pavaduotojas Aminagas Sadigovas (Aminagha Sadigov) kalbėjo apie Azerbaidžano mokslo institucijų ir aukštųjų mokyklų veiklos vertinimo patirtį ir problemas.
Renginys vyko ukrainiečių ir anglų kalbomis. Iš viso simpoziume buvo perskaityta net dvidešimt pranešimų. Simpoziume keltos Ukrainos mokslo tyrimų vertinimų problemos ir ieškota būdų, kaip jas spręsti. Palinkėkime Ukrainos mokslininkams didelės sėkmės darbuose ir taikaus dangaus.
Parengė vyriausioji specialistė tarptautiniams ryšiams Violeta Skirgailienė