• LIT
  • Naujienos
Atgal

Naujienos

Mokslininkų pastangos išsaugoti žemę ateities kartoms

2024 12 16

Gruodžio 10 d. Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Rektorate, įvyko pirmasis Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Darnaus vystymosi nepriklausomų ekspertų grupės susitikimas. Jame dalyvavo penkiolika grupės narių: vienuolika gyvai (iš jų keturi LMA Jaunosios akademijos nariai) ir keturi akademikai nuotoliu.


 Lietuvos mokslų akademijos Darnaus vystymosi nepriklausomų ekspertų grupės susitikime pranešimą skaito akad. Jurgis Kazimieras Staniškis. Sandros Juškevičienės nuotr.


Pagrindinį pranešimą „Darnus vystymasis (DV) ir jo įgyvendinimo Lietuvoje koordinavimas / konsultavimas“ skaitė grupės vadovas akademikas Jurgis Kazimieras Staniškis. Jo pranešimą sudarė trys dalys: 1) Globalaus darnaus vystymosi problemos ir perspektyvos pagal Jungtinių Tautų (JT) Globalaus DV nepriklausomos mokslininkų grupės (NMG), kurioje 2016–2020 m. dirbo pranešėjas, ataskaitą „Ateitis yra dabar: mokslas darniam vystymuisi pasiekti“; 2) Darnaus vystymosi procesų organizavimas ir valdymas JT šalies narės mastu pagal Jungtinių Tautų rekomendacijas; 3) Darnaus vystymosi principų diegimo istorija bei patirtis Lietuvoje ir siūlomas LMA vaidmuo naujoje šalies darnaus vystymosi koordinavimo ir vykdymo sistemoje.

Pirmojoje pranešimo dalyje J. K. Staniškis pristatė pagrindines JT Globalaus DV NMG išvadas ir jas pakomentavo:
- Po ilgai trukusio palaipsninio progreso tapo aišku, kad norint atkurti darnų santykį tarp žmonių ir planetos reikalingi transformuojantys veiksmai, kurie apimtų sisteminius pokyčius socialinėje, kultūrinėje, politinėje, ekonominėje ir technologinėje srityse;
- Nepaisant ilgai trunkančių pastangų, pasaulis tebėra toli nuo daugelio uždavinių (iš 169) įvykdymo. Priešinga kryptimi tebevyksta pagrindinių problemų – atskirtis ir skurdas, klimato kaita, biologinės įvairovės nykimas, tarša (netausojantis vartojimas ir nedarni gamyba) – dinamika;
- DV tikslai negali būti įgyvendinami po vieną – tik drauge su kitais, remiantis sinergijos ir kompromisų principu;
- Valstybių valdyme turi būti įdiegtas principas / sąsaja „mokslas – politika – visuomenė“. Tai reiškia, kad mokslas ir švietimas apskritai, įgyvendinant darnų vystymąsi, vaidina esminį vaidmenį.

Antrojoje dalyje buvo apžvelgta JT rekomenduota Darnaus vystymosi šalyje įgyvendinimo ir valdymo sistema, kurią sudaro Nacionalinė darnaus vystymosi komisija, ministerijų koordinavimo tinklas, Darnaus vystymosi nepriklausomų ekspertų grupė, Ministro Pirmininko biuras bei Seimas, aptarta jų funkcijos, atsakomybės ir tarpusavio bendradarbiavimo ryšiai.

Trečiojoje dalyje buvo pateikta idėja LMA Darnaus vystymosi nepriklausomų ekspertų grupei, kaip svarbios šalies mokslo institucijos atstovui, imtis aktyvios veiklos padedant šalies vyriausybinėms ir nevyriausybinėms organizacijoms, visų lygių švietimo ir kitoms žmonių gyvenimo kokybę užtikrinančioms institucijoms įgyvendinti darnaus vystymosi tikslus ir uždavinius, vertybines bei moralines nuostatas. Viena iš galimų aktyvių veiklų – vykdyti Darnaus vystymosi nepriklausomų ekspertų grupės funkcijas. Šiai veiklai atlikti Lietuvos mokslų akademija kartu su LMA Jaunąja akademija turi ne tik pakankamai žinių ir patirties visose mokslų srityse, bet ir galimybių telkti išorinius specialistus grupei keliamiems uždaviniams įgyvendinti.

Diskusijose kalbėjo visi dalyvavę LMA ir Jaunosios akademijos nariai. Nuomonės buvo įvairios: nuo nuogąstavimų iki optimistinių pasisakymų, tačiau buvo priimta bendra išvada: Akademijai reikia aktyviai dalyvauti įgyvendinant šalies darnaus vystymosi sąsają „mokslas – valdžia – visuomenė“, kurią pabrėžia JT, Tarptautinė mokslo taryba ir kitos tarptautinės institucijos. Kokių konkrečių veiklų LMA imsis, išryškės po tolesnių konsultacijų su LMA vadovybe, šalies vyriausybinėmis bei verslo organizacijomis ir kitomis pilietinėmis institucijomis. Galutinis sprendimas bus aptartas ir priimtas plačiai atstovaujamame susirinkime – forume, kuris vyks LMA 2025 m. vasario–kovo mėnesiais.


Darnaus vystymosi nepriklausomų ekspertų grupė. Iš kairės: akad. Gintautas Dzemyda, akad. Algirdas Juozas Motuzas, akad. Vidmantas Stanys, akad. Jurgis Kazimieras Staniškis, akad. Leonas Valkūnas, dr. Neringa Rasiukevičiūtė, akad. Juozs Augutis, akad. Jurgis Vilemas, dr. Darius Kavaliauskas, dr. Arvydas Rimkus. Sandros Juškevičienės nuotr.

Darnus vystymasis – tai žmonijos išlikimo strategija, nuo kurios sėkmingo įdiegimo priklausys visų mūsų vaikų, anūkų ir tolesnių kartų ne tik gyvenimo kokybė, bet ir egzistavimas apskritai. Jungtis į grupės veiklą kviečiame ir kitus akademikus, ypač Jaunosios akademijos narius, nes jiems ir jų palikuoniams teks gyventi ankstesnių kartų suniokotoje planetoje.

LMA informacija

J. K. Staniškio pranešimo „Darnus vystymasis ir jo įgyvendinimo Lietuvoje koordinavimas / konsultavimas“ skaidres galima rasti čia