Naujienos
Tarptautinė konferencija „Viena sveikata: integruotas požiūris į zoonozes“: aktualiausių infekcinių ligų apžvalga ir susijusių problemų sprendimo būdai
2024 12 17
Gruodžio 10 d. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) įvyko tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Viena sveikata: integruotas požiūris į zoonozes“. Renginyje pranešimus zoonotinių ligų tema skaitė žmonių bei veterinarinės medicinos, visuomenės sveikatos specialistai ir valstybinių institucijų ekspertai iš Lietuvos bei užsienio. Konferencija pritraukė per tris šimtus gyvai ir nuotoliu prisijungusių dalyvių.
Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Viena sveikata: integruotas požiūris į zoonozes“.
Miglės Verikaitės nuotr.
Pirmoji renginio dalis buvo skirta vektorių (ypač erkių) pernešamoms virusinėms zoonotinėms ligoms (Laimo liga, erkinis encefalitas bei kitos flavivirusų sukeliamos ligos), kurių aktualumas Lietuvoje kasmet didėja, aptarti. Pranešimą apie Laimo ligos epidemiologiją ir klimato kaitos poveikį šios ligos plitimui skaitė svečias iš JAV prof. dr. Kevinas Diekhausas (Kevin Dieckhaus, Konektikuto universiteto Medicinos mokykla). Jis supažindino ne tik su Laimo ligos atsiradimo istorija JAV, bet ir su ligą pernešančių vektorių – erkių – populiacijų pokyčiais, susijusiais su klimato kaita ir kitais veiksniais, bei jų poveikiu ligos epidemiologinei situacijai. Daug dėmesio skirta erkinio encefalito temai: dr. Vytautas Griška (LSMU Infekcinių ligų klinika) apžvelgė viruso sukeliamų pažeidimų smegenyse mechanizmų paieškos tyrimų rezultatus, prof. dr. Arūnas Stankevičius (LSMU Veterinarijos akademijos Anatomijos ir fiziologijos katedros Imunologijos laboratorija) supažindino su viruso paplitimu Lietuvos laukinių graužikų ir šunų populiacijose, o LSMU Veterinarijos akademijos studentė Austėja Žilinskaitė – viruso paplitimo dinamika Lietuvos žirgų populiacijoje.
Konferencijos pranešėjai (iš kairės): prof. dr. Kevinas Diekhausas ir jaun. akad. dr. Juozas Grigas.
Žanetos Štreimikytės-Mockeliūnės nuot.
Antrojoje renginio dalyje aptartos įvairios Lietuvoje ir pasaulyje aktualios zoonotinės ligos ir su ja susijusi problematika bei supažindinta su zoonotinių ligų dinamika bei svarba „Vienos sveikatos“ koncepcijos kontekste. Pranešimų ciklą pradėjo doc. dr. Dainius Zienius (LSMU Veterinarinės patobiologijos katedra), apžvelgdamas ne tik gyvūnams ir žmonėms pavojingų infekcinių ligų atsiradimo istoriją ir mechanizmus, bet ir apibrėždamas jų svarbą ateityje. Apie prevencijos ir gydymo priemonių paieškos tyrimus prieš Lietuvoje ir pasaulyje aktualius virusinių zoonotinių ligų sukėlėjus – hepatito E bei SARS-CoV-2 virusus – supažindino jaun. akad. dr. Juozas Grigas (Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Jaunoji akademija, LSMU Mikrobiologijos ir virusologijos institutas). Nacionalinės maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto atstovės – dr. Jūratė Buitkuvienė bei Česlova Butrimaitė-Ambrozevičienė – pristatė instituto veiklą, susijusią su zoonotinių ligų stebėsenos programomis ir epidemiologine analize Lietuvoje. Dr. Jurgita Aksomaitienė (LSMU Maisto saugos ir kokybės katedra) savo pranešime aptarė viso genomo sekoskaitos metodo taikymą per maistą plintančioms bakterijoms charakterizuoti. Pranešimų ciklą uždarė Paulius Gradeckas (LSMU Visuomenės sveikatos fakultetas), plačiau apžvelgęs, kokį vaidmenį atlieka zoonotiniai sukėlėjai infekcinių ligų kontekste ir papasakojęs apie valstybinių struktūrų pasirengimo ir valdymo programas infekcinių ligų protrūkių atvejais.
Konferencijos organizacinio komiteto pirmininkas dr. Arnoldas Pautienius.
Miglės Verikaitės nuotr.
Viso renginio metu po pranešimų buvo atsakoma į auditorijos užduodamus klausimus ir diskutuojama apie zoonotines ligas bei kylančias problemas. Skirtingų profesijų dalyviai su konferencijos ekspertais ir pranešėjais galėjo aptarti rūpimus su zoonotinėmis ligomis susijusius klausimus, aktualius jų darbo specifikai. Šioje konferencijoje tiek plačioji visuomenė, tiek medicinos ir sveikatos atstovai buvo ne tik supažindinti su naujausia informacija apie Lietuvoje ir pasaulyje paplitusias zoonotines ligas, bet ir sulaukė atsakymų bei konkrečių rekomendacijų iš šioje srityje dirbančių ekspertų.
Tarptautinės mokslinės-praktinės konferencijos dalyviai.
Miglės Verikaitės nuotr.
Parengė LMA Jaunosios akademijos narys dr. Juozas Grigas