Naujienos

Inauguruotas naujasis Estijos mokslų akademijos prezidentas

2025 01 09

Sausio 8 d. įvyko išrinkto Estijos mokslų akademijos (EMA) prezidento Marto Sarmos (Mart Saarma) inauguracijos iškilmės EMA Taline. Pasveikinti naująjį prezidentą susirinko gausus būrys svečių, tarp jų ir Lietuvos mokslų akademijos (LMA) prezidentas Jūras Banys.

Sakydamas sveikinimo kalbą, LMA prezidentas, pirmiausia, padėkojo ankstesniam EMA prezidentui Tarmui Somerei (Tarmo Soomere) už aktyvų bendradarbiavimą, kartu įgytą patirtį ir iniciatyvas stiprinti Baltijos šalių mokslų akademijų bendradarbiavimą. Naujajam EMA prezidentui J. Banys linkėjo stiprybės įgyvendinant užsibrėžtus tikslus, taip pat nepamiršti palaikyti ir stiprinti Baltijos šalių mokslų akademijų ryšius.


LMA prezidentas Jūras Banys (dešinėje) sveikina EMA prezidentą Martą Sarmą.

M. Sarma dešimtuoju EMA prezidentu buvo išrinktas 2024 m. spalio 9 d., o penkerių metų kadenciją pradėjo eiti gruodžio 8 d. Jis yra Helsinkio universiteto Biotechnologijos instituto mokslinių tyrimų direktorius, 1990 m. buvo išrinktas Estijos mokslų akademijos nariu molekulinės biologijos srityje. Pagrindinės jo mokslinių interesų kryptys – nervų sistemos vystymasis ir neuronų ląstelių mirties mechanizmai, taip pat augimo faktorių panaudojimas gydant neurodegeneracines ligas.

Savo inauguracinėje kalboje prezidentas M. Sarma pabrėžė, kad dirbtinis intelektas yra viena didžiausių naujovių, kurios negalima ignoruoti, o jo diegimas Estijos įmonėse galėtų būti raktas į laukiamą technologinę transformaciją. „Visi ženklai rodo, kad dabar turėtume daug investuoti į dirbtinio intelekto plėtrą Estijoje. Tai turėtų būti daroma taip, kad būtų galima kuo greičiau pritaikyti fundamentinių tyrimų atradimus. Tam reikės glaudaus universitetų ir įmonių bendradarbiavimo ir, mano nuomone, specialios nacionalinės programos. Dirbtinio intelekto naujovės greitai bus pritaikomos, o atitinkami produktai ir paslaugos netrukus pasieks pasaulinę rinką.“

Prezidentas  M. Sarma pažymėjo, kad mokslų akademija turėtų atlikti daug aktyvesnį ir matomesnį vaidmenį kuriant ir įgyvendinant nacionalinę mokslinių tyrimų ir plėtros politiką. Taip pat jis sakė, kad akademija turi užmegzti ir palaikyti nuolatinius ryšius su Estijos Vyriausybe ir Europos Parlamentu. Reikia siekti, kad svarbūs politiniai sprendimai būtų paremti mokslu.


Iš kairės: Estijos Respublikos Prezidentas Alaras Karisas ir EMA prezidentas Martas Sarma.

Iškilmėse dalyvavo ir naująjį akademijos vadovą pasveikino Estijos Respublikos Prezidentas Alaras Karisas (Alar Karis), kuris teigė, kad save gerbianti ir žinias vertinanti šalis neįsivaizduojama be mokslų akademijos. Visuomenėje nuolat vykstant pokyčiams, akademijos savirefleksijos procesas turi būti nenutrūkstamas.

Buvęs EMA prezidentas T. Somerė pabrėžė, kad Estija yra viena mažiausių tautų ir šalių pasaulyje, turinti tinkamai veikiančią ir valstybės remiamą mokslų akademiją. Akademijų steigimo procesas pasaulyje tęsiasi, besiformuojančios jaunos šalys svarsto, ar kurti savo mokslų akademijas. Šiame kontekste EMA veikia kaip etalonas – jos sėkmė ar nesėkmė gali tapti svarbiu pavyzdžiu kitiems kuriant savo šalių ateitį.


Kalba buvęs EMA prezidentas Tarmas Somerė.

Latvijos mokslų akademijos prezidentas Ivaras Kalvinis (Ivars Kalviņš) savo sveikinimo kalboje pažymėjo, kad bet kurios akademijos vadovas turi išlikti ir aktyvus mokslininkas.

Inauguracijoje taip pat kalbėjo Helsinkio universiteto kancleris Karlas Hameris (Kaarle Hämeri), EMA narys, Tartu universiteto profesorius Andresas Metspalu (Andres Metspalu), Helsinkio universiteto Biotechnologijos instituto direktorius Juha Huiskonenas (Juha Huiskonen), Talino technologijos universiteto rektorius emeritas Andresas Kevalikas (Andres Keevallik).


Renginio dalyviai.

Inauguracijos transliacijos vaizdo įrašas

Parengė vyriaus. specialistė tarptautiniams ryšiams Violeta Skirgailienė
Reti Kokk nuotraukos