Naujienos
ALLEA ragina užtikrinti darnų ir saugų tarptautinį bendradarbiavimą mokslinių tyrimų srityje
2025 01 15
Besibaigiant 2024-iesiems metams paskelbtame pareiškime Europos mokslų ir humanitarinių mokslų akademijų federacija ALLEA pabrėžė, kad būtina skubiai užtikrinti atvirumą, tyrėjų etikos principų laikymąsi ir akademinę laisvę tarptautiniame bendradarbiavime mokslinių tyrimų srityje, sprendžiant kylančias saugumo problemas sparčiai ir radikaliai besikeičiančioje geopolitinėje aplinkoje.
Ilgą laiką pasisakydama už atvirą ir atsakingą mokslą, ALLEA ragina Europos ir nacionalinius politikos formuotojus, mokslinių tyrimų finansuotojus ir akademines institucijas laikytis darnaus ir principais pagrįsto požiūrio į mokslinių tyrimų saugumą. „Europa turi rasti subalansuotą kelią, kuris leistų valdyti riziką, nepakenkiant akademinei laisvei ir mokslo pažangai, – sakė ALLEA prezidentas ir pagrindinis pareiškimo autorius profesorius Pavelas Rovinskis (Paweł Rowiński). – Kalbama ne tik apie mokslinių tyrimų apsaugą, bet ir apie juos grindžiančių vertybių apsaugą.“
Europos mokslinių tyrimų saugumo sistemos kūrimas
ALLEA pareiškime palankiai vertinamos įdiegtos sistemos, pavyzdžiui, ES Tarybos rekomendacija dėl mokslinių tyrimų saugumo didinimo, ir remiamasi plataus masto bendravimu su akademijomis narėmis, mokslo bendruomene ir Europos institucijomis. Jame pateikiamas išskirtinai europietiškas požiūris į sudėtingą tarptautinį bendradarbiavimą vis labiau fragmentuotoje geopolitinėje aplinkoje.
Pareiškime pabrėžiama gebėjimų stiprinimo ir su Europos mokslinių tyrimų erdve (EMTE) suderintų taisyklių svarba, kad būtų suteikta daugiau galių mokslininkams ir institucijoms. Siekiant atsakingai spręsti didžiulius pasaulinius iššūkius, sudarant sąlygas tvariai ir saugiai tarptautinei mokslinei partnerystei, pareiškime raginama sudaryti sąžiningas sąlygas vienodai prieigai prie mokslinių tyrimų saugumo išteklių ir patikslinti atsakomybę.
Laisvės ir atsakomybės integravimas
Nors akademinė laisvė išlieka kertiniu mokslo akmeniu, ALLEA pabrėžia, kad ji susijusi su atsakomybe. Mokslininkai ir institucijos turi atidžiai įvertinti galimą riziką ir kartu laikytis mokslinių tyrimų etiškumo ir tyrėjų etikos principų.
„Mokslinių tyrimų saugumo sistemos turi ne užverti duris, o sudaryti sąlygas priimti pagrįstus sprendimus, kad mokslas galėtų klestėti, tačiau nebūtų pažeistas jo atvirumas“, – sakė ALLEA viceprezidentė Marija Luiza Noš (Marie Louise Nosch), viena iš pagrindinių autorių.
Pagrindinės ALLEA pareiškimo rekomendacijos:
• Atvirumo ir saugumo pusiausvyra. Mokslinių tyrimų politikoje atvirumas turi būti derinamas su patikimomis saugumo priemonėmis, kad būtų sumažinta rizika, tačiau nebūtų apribota akademinė laisvė.
• Suderintos taisyklės visoje Europoje. ALLEA ragina visoje Europos mokslinių tyrimų erdvėje nustatyti vienodą sistemą, kad mokslininkams ir institucijoms būtų užtikrintas nuoseklumas ir aiškumas.
• Gebėjimų stiprinimas. Politikos formuotojai ir institucijos turi investuoti į priemones ir mokymus, kurie leistų mokslininkams visais karjeros etapais veiksmingai valdyti bendradarbiavimo riziką.
• Jautrių partnerysčių gairės. ALLEA pasisako už aiškias gaires bendradarbiavimui remti aplinkoje, kurioje gali būti nevisiškai gerbiama akademinė laisvė ar institucijų autonomija.
ALLEA įsipareigojimas
Šis pareiškimas, kurį parengė speciali darbo grupė kartu su ALLEA Europos mokslinių tyrimų erdvės darbo grupe, atspindi nuolatinį ALLEA įsipareigojimą puoselėti mokslą kaip visuotinį viešąjį gėrį. Savo veikla ALLEA ir toliau skatina saugų, įtraukų ir visuotinai svarbų mokslinį bendradarbiavimą.
Visą pareiškimą „ALLEA pareiškimas dėl bendradarbiavimo mokslinių tyrimų srityje ir mokslinių tyrimų saugumo kintančioje geopolitinėje aplinkoje“ galima rasti čia.
Daugiau informacijos interneto svetainėje www.allea.org.
Parengė Agnė Rodriguez