Naujienos
Lietuvos mokslų akademijos Biologijos, medicinos ir geomokslų skyrius atsiskaitė už 2024 m. veiklą
2025 02 03
Sausio 28 d. įvyko ataskaitinis Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus (BMGMS) narių susirinkimas. Jame dalyvavo dauguma narių, keletas negalėjo dalyvauti dėl ligos. Susirinkimo pradžioje skyriaus pirmininkas akad. Limas Kupčinskas pasveikino neseniai 80-ties metų jubiliejų atšventusį akad. Juozą Kulį ir kiek anksčiau 75-erių sukaktį paminėjusį akad. Mečislovą Žalakevičių.
BMGMS pirmininkas akad. Limas Kupčinskas sveikina akad. Juozą Kulį.
BMGMS pirmininkas akad. Limas Kupčinskas sveikina akad. Mečislovą Žalakevičių.
Susirinkime sekcijų narių nuveiktus darbus pristatė Bendrosios biologijos mokslų sekcijos pirmininkas akad. Sigitas Podėnas, Biofizinių mokslų sekcijos pirmininkas akad. Kęstutis Sasnauskas, Geomokslų sekcijos pirmininkė akad. Jūratė Kriaučiūnienė bei Medicinos ir sveikatos mokslų sekcijos pirmininkė akad. Rūta Dubakienė. 2024 m. nuveiktais darbais ir ateities planais pasidalijo prie skyriaus veikiančių komisijų pirmininkai: Alergologijos komisijos – akad. R. Dubakienė, Motinos ir vaiko komisijos – prof. Arūnas Valiulis, LMA COVID-19 komisijos – akad. Aurelija Žvirblienė ir 2024 m. gruodžio 17 d. įkurtos Klimato komisijos – akad. Arūnas Bukantis.
Skyriaus pirmininkas akad. L. Kupčinskas atsiskaitė už visą skyriaus narių veiklą, apžvelgdamas nuveiktus darbus Lietuvos mokslų akademijoje. 2024 m. skyrius neteko trijų narių emeritų: Sofijos Kanopkaitės, Vyto Antano Tamošiūno ir Algirdo Skirkevičiaus. Ataskaitiniais metais buvo sušaukti keturi skyriaus susirinkimai, keturi biuro, 10 sekcijų ir komisijų posėdžiai. Skyrius organizavo du išvažiuojamuosius susirinkimus. Gegužės 16 d. išvažiuojamajame susirinkime Lietuvos zoologijos sode Kaune pristatyta sodo vykdoma veikla, moksliniai tyrimai, aptartos artimiausios perspektyvos bei tolesnis Zoologijos sodo ir Gamtos tyrimų centro bendradarbiavimas. Vyko pažintinė ekskursija. Spalio 4 d. išvažiuojamajame susirinkime Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) skyriaus nariai susipažino su HAE statybos istorija, pagrindiniais elektrinės parametrais bei funkcijomis. Akademikai ne tik apžiūrėjo šį išskirtinį hidrotechninį statinį, bet ir pasidalijo įžvalgomis dėl šios elektrinės svarbos tiek Lietuvos energetinei sistemai, tiek ekologinei Kauno marių būklei.
2024 m. BMGMS organizavo per 20 renginių: penkias tarptautines ir septynias nacionalines konferencijas ir simpoziumus, dviejų knygų sutiktuves, dvi parodas, paminėti iškilių mokslininkų jubiliejai, popietės bei kiti renginiai. Buvo organizuota daugiau renginių nei numatyta 2024 m. veiklos plane, per praėjusius metus skyriaus nariai aktyviai siūlė temas renginiams. Organizuoti ir renginiai kartu su Vilniaus, Lietuvos sveikatos mokslų universitetais, Gamtos tyrimų centru, LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos biologijos mokytojų asociacija, Lietuvos mokslo taryba, LMA skyriumi „Mokslininkų rūmai“, Technikos mokslų skyriumi, įvairiomis Lietuvos draugijomis.
Skyriaus pirmininkas pristatė 2025 m. skyriaus veiklos planą, kuriame numatyti BMGMS narių visuotiniai susirinkimai, pasiūlyti organizuoti išvažiuojamieji skyriaus narių susirinkimai į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą bei Ignalinos rajone atidaromą Linkmenų plaktukų muziejų. Taip pat pristatė numatomas konferencijas bei kitus renginius, sekcijų ir komisijų veiklą. Skyriaus nariai galės siūlyti temas naujiems renginiams visus metus. Skyriaus nariai patvirtino 2024 m. ataskaitą ir 2025 m. veiklos planą.
Akad. Rimantas Jankauskas.
Prof. Algimantas Paulauskas.
Vienas iš susirinkimo darbotvarkės klausimų – Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus kuruojamų žurnalų „Acta medica Lituanica“ ir „Biologija“ aptarimas. Apie žurnalo „Acta medica Lituanica“ problemas ir lūkesčius kalbėjo redakcinės kolegijos pirmininkas akad. Rimantas Jankauskas, o žurnalo „Biologija“ redakcinės kolegijos pirmininkas prof. Algimantas Paulauskas pristatė svarbiausias aktualijas.
Vyko knygų „Vilniaus universiteto XXVI biologų laida“ ir „Akademikas Tadas Ivanauskas – modernios Lietuvos valstybės pamatų kūrėjas“ pristatymas. Knygų sudarytojo ir mokslinio redaktoriaus akad. Mečislovo Žalakevičiaus iniciatyva 2024 m. buvo išleista knyga „Akademikas Tadas Ivanauskas – modernios Lietuvos valstybės pamatų kūrėjas“. Joje pristatomi fenomenalios asmenybės, profesoriaus, akademiko Tado Ivanausko įkurtų įstaigų dabartinių vadovų ir specialistų pranešimų tekstai, skaityti 2023 m. birželio 2 d. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje, šio muziejaus ir Lietuvos mokslų akademijos surengtoje konferencijoje „Akademiko Tado Ivanausko palikimas: įkurtos įstaigos ir jų padaliniai bei jų šiandienė veikla“, skirtoje Tado Ivanausko (1882–1970) 140-osioms gimimo metinėms paminėti. Publikuoti tekstai pristato T. Ivanausko asmenybę, jo indėlį į modernios Lietuvos valstybės pamatų (aukštojo mokslo ir mokslo tiriamųjų įstaigų bei pilietinės visuomenės) kūrimą, jo įkurtų įstaigų – Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, Lietuvos paukščių žiedavimo centro, Lietuvos zoologijos sodo, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo, pirmosios Lietuvos saugomos teritorijos (Žuvinto rezervato) ir Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus, pomologinio sodo ir dendroparko – istoriją, dabartinę veiklą ir jų ateities planus bei perspektyvas.
Knyga „Vilniaus universiteto XXVI biologų laida“ skiriama Vilniaus universiteto Gamtos fakulteto XXVI biologų laidos 50-mečio jubiliejui. Leidinyje pateikta trumpa informacija apie Vilniaus universitetą ir jo Gamtos fakultetą, jame 1967–1972 m. biologams dėsčiusius iškilius dėstytojus ir profesūrą, joje savo prisiminimais ir nueito gyvenimo kelio patirtimi pasidalijo dauguma Vilniaus universiteto XXVI biologų laidos absolventų, tarp kurių yra net aštuoni mokslininkai. Knygoje apie dėstytojus prisiminimais dalijasi ir jų bendradarbiai. Ši knyga – tai žmonių liudijimai apie gyventą laiką, patirtus įvykius, to laikmečio aplinką ir atmosferą, juose dėstoma sava pozicija, pasaulėžiūra, išreiškiamos vertybės. Knyga gali būti vertinga ne tik kurso kolegų vaikams ir vaikaičiams, bet ir tapti vertingu tyrimo šaltiniu mokslininkams ir ateities tyrėjams, reikšmingu palikimu ateities kartoms. Publikuoti tekstai gali papildyti turimus istorinius, kultūrinius ar kalbinius šaltinius.
Parengė LMA Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus vyriausioji koordinatorė dr. Jadvyga Olechnovičienė
Virginijos Valuckienės nuotraukos
GALERIJA