Naujienos

ALLEA ragina laikytis etinių normų bendradarbiaujant su komerciniais subjektais mokslinių tyrimų srityje

2025 02 10

Pranešimas spaudai

Vasario 10 d. paskelbtame Europos mokslų ir humanitarinių mokslų akademijų federacijos ALLEA pareiškime aptariamos pagrindinės etinės problemos, kylančios bendradarbiaujant su komerciniais subjektais mokslinių tyrimų srityje. Jame pabrėžiama, kad reikia didesnio skaidrumo, atskaitomybės ir apsaugos priemonių siekiant užtikrinti, kad akademiniuose moksliniuose tyrimuose ir toliau būtų laikomasi mokslinių tyrimų etikos ir kad jie tarnautų visuomenės gerovei.

Atsižvelgdama į savo ilgalaikį įsipareigojimą užtikrinti mokslinių tyrimų etiškumą ir tyrėjų etiką, ALLEA ragina Europos ir nacionalinius politikos formuotojus, akademines institucijas ir finansavimo įstaigas priimti aiškias bendradarbiavimo su pramonės partneriais etikos gaires.

Atsakingos mokslinių tyrimų bendradarbiavimo sistemos kūrimas

ALLEA pareiškimas parengtas remiantis išsamiomis akademijų narių ir platesnės mokslo bendruomenės diskusijomis, kuriose įvardijami svarbiausi akademinės bendruomenės ir komercinių įmonių partnerystės iššūkiai. Pareiškime pabrėžiama, kaip svarbu išsaugoti akademinę nepriklausomybę ir kartu skatinti inovacijas mokslinių tyrimų srityje.

Pareiškime išdėstytos etinės problemos apima galimus interesų konfliktus, su duomenų nuosavybe ir prieinamumu susijusius klausimus ir netinkamos įtakos mokslinių tyrimų darbotvarkėms riziką. ALLEA pabrėžia – labai svarbu spręsti šias problemas siekiant užtikrinti, kad bendradarbiavimas mokslinių tyrimų srityje išliktų naudingas visuomenei.

Pagrindiniai ALLEA pareiškime keliami uždaviniai:

Akademinio nepriklausomumo išsaugojimas: bendradarbiavimas mokslinių tyrimų srityje neturėtų kelti pavojaus akademinių institucijų ar tyrėjų savarankiškumui.
Skaidrumo ir atskaitomybės užtikrinimas: aiškios duomenų nuosavybės, intelektinės nuosavybės teisių ir finansavimo šaltinių gairės yra labai svarbios siekiant išlaikyti pasitikėjimą moksliniais tyrimais.
Interesų konfliktų valdymas: institucijos ir tyrėjai turi įgyvendinti apsaugos priemones, kad būtų išvengta netinkamos komercinių partnerių įtakos.
Mokslinių tyrimų derinimas su visuomenės interesais: akademiniuose tyrimuose pirmenybė turėtų būti teikiama visuomenei teikiamai naudai ir etiniams, o ne tik komerciniams tikslams.

ALLEA įsipareigojimas

Šį ALLEA pareiškimą parengė ALLEA Nuolatinė mokslo ir etikos darbo grupė. Per savo darbo ir ekspertų grupes ALLEA Europos akademijų vardu teikia informaciją apie aktualias visuomenines, mokslines ir mokslo politikos diskusijas bei jas pagrindžiančius teisės aktus. Savo veikla ALLEA siekia užtikrinti, kad mokslas ir moksliniai tyrimai Europoje galėtų tobulėti ir tarnauti visuomenės interesams.

Visas „ALLEA pareiškimas dėl mokslinių tyrimų bendradarbiavimo su komerciniais subjektais etinių problemų“ skelbiamas čia.

Apie ALLEA

ALLEA yra Europos mokslų ir humanitarinių mokslų akademijų federacija, atstovaujanti maždaug 50 akademijų iš beveik 40 Europos šalių. Nuo pat įkūrimo 1994 m. ALLEA savo narių vardu kalba Europos ir tarptautinėje arenoje, propaguoja mokslą kaip visuotinį viešąjį gėrį ir palengvina mokslinį bendradarbiavimą tarp valstybių ir disciplinų. Sužinokite daugiau: http://www.allea.org

Vertė Agnė Rodriguez