Naujienos
Dirvožemio mokslo pradininkas – LMA narys korespondentas profesorius Viktoras Ruokis
2025 04 09
Šiandien galime džiaugtis ir naudotis XIX a. ir XX a. asmenybių sukurtais įvairių mokslo krypčių pagrindais. Viena tokių asmenybių – Viktoras Ruokis (1885–1971), agronomas, dirvožemininkas ir agrochemikas, dirvotyros mokslo pradininkas Lietuvoje, Žemės ūkio akademijos (ŽŪA) profesorius, Lietuvos mokslų akademijos (LMA) narys korespondentas.
Balandžio 3 d. akademikų Algirdo Juozo Motuzo ir Albino Kustos iniciatyva LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus (ŽŪMMS) nariai ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ŽŪA dėstytojai bei studentai, Lietuvos dirvožemininkų draugijos nariai Žemės ūkio akademijoje susibūrė profesoriaus Viktoro Ruokio 140 metų gimimo sukakčiai paminėti. Profesoriaus, kuris visą savo gyvenimą paskyrė dirvožemio mokslui puoselėti ir ilgainiui tai perdavė studentams bei jaunesniems kolegoms, gyvenimo keliui prisiminti ir priminti. Renginyje įžangos žodžius tarė VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė ir LMA viceprezidentas profesorius Zenonas Dabkevičius.

Iš kairės: akad. Algirdas Juozas Motuzas, akad. Zenonas Dabkevičius, akad. Albinas Kusta.
Svarbiausius profesoriaus V. Ruokio gyvenimo ir veiklos aspektus išryškino akad. A. J. Motuzas. V. Ruokis savo profesinę veiklą pradėjo prisidėdamas prie Dotnuvos žemės ūkio mokyklos atgaivinimo (1919), vėliau – žemės ūkio technikumo įkūrimo (2022), kuris buvo perorganizuotas į Žemės ūkio akademiją (1924). V. Ruokis dėstė geologijos pagrindus, dirvotyrą, agrochemiją, tapo profesoriumi, skirtingais laikotarpiais buvo Geognozijos ir Agronominės chemijos katedrų, Dirvožemio mokslo katedros vedėju. Tyrė Lietuvos dirvožemius, sukūrė lietuvišką dirvotyros terminiją, 1930 m. paskelbė Lietuvos dirvožemių klasifikaciją. 1947 m. buvo išrinktas Lietuvos mokslų akademijos nariu korespondentu. Profesoriaus būta išties produktyvaus. Per savo aktyvios veiklos metus parengė keturis vadovėlius aukštųjų mokyklų studentams, parengė septynias svarbias su dirvotyra susijusias knygas, buvo įdomus dėstytojas, mokslininkas. Apie profesoriaus veiklą išleista V. Danilevičiaus ir A. J. Motuzo monografija „Profesorius Viktoras Ruokis“, jo veikla atspindima enciklopedijose, knygose, muziejuose ir kituose šaltiniuose.
Žemės ūkio akademijoje yra įkurtas Viktoro Ruokio geologijos kabinetas – geologijos ir mineralogijos laboratorija, kurią renginio dalyviams aprodė VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto dekanė Aida Adamavičienė ir ŽŪA Agronomijos fakulteto docentas Rimantas Vaisvalavičius.

Renginio dalyviai.
Profesorius V. Ruokis žinias apie dirvožemį sudėjo ne tik į vadovėlius, knygas, perdavė studentams, kolegoms dėstytojams, bet ir rūpinosi, jog dirvožemis rūpėtų ir platesnei visuomenės daliai. Jis buvo Lietuvos dirvožemininkų draugijos įkūrėjas ir vystytojas. Dabartinę Lietuvos dirvožemininkų draugijos veiklą bei dirvožemio mokslo raidą šalyje renginyje išsamiai pristatė Lietuvos dirvožemininkų draugijos pirmininkas, Vilniaus universiteto docentas ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) vyresnysis mokslo darbuotojas Jonas Volungevičius. Draugija rūpinasi šalies dirvožemių būkle, juos tiria, susistemintomis žiniomis dalijasi tarpusavyje, perteikia politikams, siūlo mokslines idėjas tyrėjams, mokslinius rezultatus pristato šalies ir tarptautinėse mokslinėse konferencijose, organizuoja ekspedicijas ir renginius, susijusius su šalies dirvožemių aktualijomis.
Renginyje trumpai buvo pristatytos ir dirvožemio tvaraus naudojimo aktualijos Europoje, apie jas kalbėjo LMA akademikė ir LAMMC vyriausioji mokslo darbuotoja Žydrė Kadžiulienė (šio teksto autorė).
Apie kolegą bei dėstytoją V. Ruokį dar gyvais prisiminimais dalijosi LMA ŽŪMMS pirmininkas akad. Vidmantas Stanys, buvęs ŽŪA rektorius akad. Albinas Kusta, buvę studentai bei ŽŪA dėstytojai docentai Nijolė Špokienė ir Virginijus Venskutonis.
Dėkingi esame profesoriui Viktorui Ruokiui, kad XX a. suprato dirvožemio svarbą ir paliko svarų indėlį bei paveldą dirvožemio klausimais, jog turime tęstinumą bei galime naudotis dirvožemio teikiamomis ekosisteminėmis paslaugomis praktikoje, o mokslinėmis žiniomis dalytis su šalies visuomene.
Parengė akad. Žydrė Kadžiulienė
VDU Žemės ūkio akademijos nuotraukos