Naujienos
13-oji jaunųjų mokslininkų konferencija „Fizinių ir technologijos mokslų tarpdalykiniai tyrimai“
2025 04 15
Balandžio 11 d. Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) vyko kasmetinė jaunųjų mokslininkų konferencija „Fizinių ir technologijos mokslų tarpdalykiniai tyrimai“. Ši jaunųjų mokslininkų konferencija pradėta organizuoti 2010 m. LMA Matematikos, fizikos ir chemijos bei Technikos mokslų skyrių iniciatyva. Jos tikslas – skatinti jaunųjų mokslininkų veiklumą ir aktyvumą mokslo srityje, keistis informacija apie vykdomus tyrimus ir rinkos poreikius, spartinti mokslo rezultatų praktinį naudojimą.

Prieš konferencijos pradžią: akademikas Leonas Valkūnas ir konferencijos vedančioji jaunoji akademikė Lina Mikoliūnaitė.
Geriausiais pripažintų mokslinių tiriamųjų darbų autoriams INFOBALT įsteigė vardines INFOBALT stipendijas. 2024 m. vykusioje konferencijose prie INFOBALT stipendijų prisidėjo nauji rėmėjai – tai Visorių informacinių technologijų parkas (VITP) ir programinės įrangos kūrimo, IT infrastruktūros, valdomų IT paslaugų ir skaitmeninimo bendrovė „Novian“.

Konferencijos atidarymas. Dalyvius sveikina Lietuvos kosmoso technologijų klasterio vadovas Saulius Arelis (trečias iš kairės).
Visorių informacinių technologijų parkas teikia inovacijų, finansų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros konsultacijas inovatyvioms įmonėms. Jo fotonikos įmonės kuria inovatyvius produktus, paremtus tam tikrų parametrų šviesos ar energijos srauto šviesos generavimu, panaudojimu ir modifikavimu, kuria mažuosius palydovus ir jų komponentus pasaulinei rinkai (skrydžio kompiuterius, aukščio ir padėties nustatymo bei valdymo sistemas, energijos tiekimo sistemas, ekologiško kuro pagrindu veikiančias traukos sistemas ir kt.), pasitelkdama 3D technologijas, ypač greitai ir kokybiškai gamina plataus spektro gaminius ar jų prototipus. „Novian“ technologijų srities įmonės aktyviai dirba kritinės IT infrastruktūros paslaugų, modernios skaitmeninės darbo vietos srityse, teikia projektų generalinės rangos valdymo ir kitas paslaugas. Grupės įmonės dirba trimis kryptimis – programavimo, skaitmeninimo ir IT infrastruktūros. Steigdamos stipendijas verslo bendrovės žvalgo Lietuvos jaunųjų mokslininkų „kraštovaizdį“, tikėdamosios ateityje juos pakviesti į savo vykdomus mokslinius tyrimus.

Konferencijos atidarymas. Susirinkusius sveikina Lietuvos mokslų akademijos prezidentas akad. Jūras Banys (pirmas iš kairės), konferencijos vedančioji jaunoji akademikė Lina Mikoliūnaitė, „Novian Technologies“ generalinis direktorius Gytis Umantas, Lietuvos kosmoso technologijų klasterio vadovas Saulius Arelis.
Šių metų jaunųjų mokslininkų konferencijos „Fizinių ir technologijos mokslų tarpdalykiniai tyrimai“ dalyvius pasveikino LMA prezidentas akad. Jūras Banys, „Novian Technologies“ generalinis direktorius Gytis Umantas, Lietuvos kosmoso technologijų klasterio vadovas Saulius Arelis. Konferencijai buvo pasiūlyti 28 pranešimai iš trijų institucijų: 18 iš Vilniaus universiteto (VU), 7 iš Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) ir 3 iš VILNIUS TECH. Iš jų 10 buvo stendiniai pranešimai. Komisija atrinko 10 pranešimų, kurie turės dar kartą būti pristatyti stipendijas skyrusiose organizacijose ir tik jos galutinai nuspręs, kas taps stipendijų laimėtojais.

Konferencijos dalyviai.
Konferencija praėjo sėkmingai. LMA Jaunosios akademijos nariai Vytautas Klimavičius, Tadas Kaliatka, Julius Vengelis, Gražina Korvel, Lina Mikoliūnaitė pasižymėjo puikiais organizaciniais gebėjimais – geru konferencijos dalyvių informavimu, reglamento laikymųsi, vedė diskusijas po kiekvieno pranešimo, įtraukė į jas ir klausytojus.
Komisijos atrinkti pranešimai
• „Novian“ kuruojamoje kryptyje:
- Rokas Lemežis (VU) „Kalcio chlorapatito struktūrinių medžiagos fazių tyrimas kietojo kūno BMR metodu“;
- Žyginta Murnikova (VU) „Glibenklamido padidinto tirpumo vandeniniuose joniniuose skystuose tirpaluose tyrimas“;
- Aidas Žygas (VU) „Muzikos garso šaltinių atskyrimas: SCNet modelio architektūra, apmokymo duomenys ir kokybės vertinimas“;
- Oskaras Klimašauskas (VU) „Mokymasis 2D automobilių navigacijos srityje: įvesties ir tyrinėjimo strategijų poveikis“;
• Visorių informacinių technologijų parko skirtoms stipendijoms:
- Simona Bendžiūtė (VU) „Stroncio chlorapatito legiruoto europiu sintezė bei liuminescencinės savybės“;
- Jonas Žurauskas (VU) „Mažai elektronų turintys akridonai ir akridinai, kaip super fotooksidantai molekulinėje fotoelektrochemijoje, naudojanys neįprastus mechanizmus“;
- Augustas Koklevičius (FTMC) „Elekromagnetinių bangų atspindžio mažinimas panaudojant daugiasluoksnes struktūras su metapaviršiais“;
- Vladislovas Čižas (FTMC) „Dviejų režimų terahercų homodininio vaizdinimo sistemos patobulinimas C-formos metalęšiais“;
- Ujjawal Malani (VILNIUS TECH) „Biologiškai skaidžios tempimo jutiklio medžiagos iš rafinuoto karagenino kūrimas“;
- Tim Tofan (VILNIUS TECH) „Smulkios, lašo pavidalo dalelės, ant tam tikro paviršiaus sąveikos analizė“.
Linkime jauniesiems mokslininkams sėkmingai ir įtaigiai pristatyti savo tyrimus kitame konkurso etape.
Parengė akademikas Algirdas Vaclovas Valiulis
Virginijos Valuckienės nuotraukos
GALERIJA