• LIT
  • Naujienos
Atgal

Naujienos

Virš kasdienybės pakylėjusi jubiliejinė konferencija

2025 04 25

Savita jubiliejinių renginių Trečiojo amžiaus universitetuose įžanga tapo Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos ir Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto surengta konferencija „Gyvenimo pilnatvės sraute“. Ypatinga ir renginio vieta, ir solidžiu konferencijos turiniu, ir pranešėjais bei jų įžvalgomis, dalyviais ir svečiais. Balandžio 22 d. į konferenciją Lietuvos mokslų akademijoje atvyko 24 Trečiojo amžiaus universitetų atstovai ne tik iš artimesnių rajonų, bet ir iš Vidurio Lietuvos bei Žemaitijos. Ne veltui konferencijoje ne kartą skambėjo mintis, kad Trečiojo amžiaus universitetai – tai nuolat besiplečiantis socialinis ir kultūrinis reiškinys, aprėpiantis ne tik senjorų tobulėjimo, bet ir kitus svarbius gyvenimo aspektus.

Į Lietuvos mokslų akademijos salę besirenkančius konferencijos dalyvius šiltai pasitiko NTAU asociacijos prezidentė ir MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė. Muzikiniu sveikinimu konferenciją pradėjo MČTAU vokalinis ansamblis „Ave Muzica“ (vadovė prof. Rita Bieliauskienė). Prieš darbą tyliu nusilenkimu pagerbtas Amžinybėn pašauktas popiežius Pranciškus.

Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentės Zitos Žebrauskienės įžanginis žodis – žvilgsnis į Trečiojo amžiaus universitetų judėjimo pradžią prieš tris dešimtmečius, prisimenant Medardą Čobotą, jo idėjas ir darbus, taip pat kitus žmones, padėjus įgyvendinti sumanymus.

TAU idėjos plito Lietuvoje: 1998 m. susikūrė Panevėžyje,  po metų – Prienuose, Kaune, Šiauliuose, dar po metų – Visagine, 2003 m. – Ukmergėje. Dabar veiklos dešimtmetį mininčioje asociacijoje  – 55 nariai.  Pirmaisiais metais MČTAU buvo 300 klausytojų, dabar – 2500.

Garbių svečių sveikinimuose ne tik linkėjimai sėkmingo konferencijos darbo, bet ir pripažinimas. Vilniaus meras  Valdas Benkunskas džiaugėsi jaunatviškais Trečiojo amžiaus universitetų  žmonėmis, įvertino MČTAU indėlį buriant bendruomenę. Lietuvos mokslų akademijos Mokslininkų rūmų vadovė Aldona Daučiūnienė papasakojo ne tik apie rūmų istoriją, bet ir apie Mokslų akademijos veiklą, priminė bendradarbiavimo sutarties su Nacionaline TAU asociacija prasmę ir kalbą baigė Just. Marcinkevičiaus eilėmis: „Didumas to, kas mumyse, iš meilės auga ir gerumo...“ Sveikinimo žodžius tarė suaugusiųjų mokymosi reikalus kuruojantis švietimo viceministras Rolandas Zuoza ir vyresniojo amžiaus asmenų problemomis besirūpinantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausiasis patarėjas Steponas Kulbauskas.


 
Turininga konferencijos programa atitiko Mokslų akademijos rūmus: trys pranešėjai profesoriai, pranešimuose aptarti ir moksliniai, ir gyvenimiški aspektai. Nepriklausoma tyrėja, Lietuvos edukacinių tyrimų asociacijos valdybos narė, aukštojo mokslo ir profesinio rengimo tinklo vadovė prof. Raimonda Brunevičiūtė, nagrinėdama universiteto genezės aspektus, pabrėžė visapusiško išsilavinimo galimybę TAU. Kauno TAU rektorė prof. Nijolė Petronėlė Večkienė apie senėjantį žmogų senstančioje visuomenėje, jo poreikius ir galimybes kalbėjo pranešime „Trečiojo amžiaus universitetai Lietuvoje: iššūkiai ir socialinė atsakomybė“. Prasmingas jos pranešimo paskutinis akcentas: klauskime, ne ko aš galiu tikėtis iš gyvenimo, bet ko gyvenimas gali tikėtis iš manęs.  NTAUA vykdantysis direktorius Gediminas Dalinkevičius savo pranešime į TAU judėjimą Lietuvoje pažvelgė žmogaus teisių doktrinos aspektu.  Kauno TAU prorektorius Rimvydas Velykis pranešime „Suaugusiųjų mokymosi horizontai: Erasmus+ tarptautinių veiklų žingsniai į ateitį“ aptarė tarptautinio bendradarbiavimo galimybes ir Kauno TAU patirtį, dalijosi išmoktomis pamokomis.

Po kavos pertraukos ir bičiuliškų pasikalbėjimų pusvalandžio MČTAU Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė Viktorija Montvilienė pranešime „Amžėjimas – ne liga“  kalbėjo ne tik apie neišvengiamus senatvės procesus, kai nuolat ir beveik nepastebimai silpsta svarbiausios organizmo sistemos, bet ir apie siekį rasti būdus, kaip juos pristabdyti ir atitolinti senatvę. Druskininkų trečiojo amžiaus universiteto Garbės dekanas Jonas Valskys pranešime „Sveiko ilgaamžiškumo algoritmo paieškos“ į amžėjančio organizmo pokyčius pažvelgė per ląstelių pokyčius. Klaipėdos universiteto dėstytojas dr. Alvydas Juocevičius kalbėjo apie reabilitaciją.

Į pranešėjų tribūną pakilusi Visagino TAU rektorė Asta Sieliūnienė atkreipė dėmesį, kad švęsti jubiliejus konferencijos formatu yra ir prasminga, ir oru, tai pakylėja virš kasdienybės. Asta Sieliūnienė džiaugėsi, kad MČTAU patirtis padeda ir kitiems burtis, veikti ir augti, padėkos žodžius skyrė dr. Zitai Žebrauskienei. Pasveikino ir Telšių TAU atstovai, o Senojo Kėdainių TAU rektorė Gražina Jedemskienė pakvietė į Kėdainiuose vyksiantį „Spiečių“.


 
Konferencijoje skambėjusios mintys patvirtina, kad  trečiojo amžiaus universitetai skatina gyventojų aktyvumą, socialinę integraciją. Jų veikla yra svarbi įtraukiant vyresnius žmones į bendruomenės gyvenimą, įveikiant socialinę izoliaciją. Trečiojo amžiaus universitetai skelbia aktyvaus ir sveiko senėjimo idėją, pateikia mokslo naujienas, žinias apie sveikatą  ir skatina sveiką gyvenseną, įtraukdami į praktinius ir teorinius seminarus bei fizinio aktyvumo renginius. Jie padeda kurti sveiką ir malonią aplinką, puoselėja bendruomeniškumo ir demokratijos idėjas.

Padėkomis Mokslų akademijos šeimininkams už priėmimą ir linkėjimais visiems konferencijos dalyviams renginį baigė NTAU asociacijos prezidentė dr. Zita Žebrauskienė, priminusi apie gegužės 30-ąją rengiamą MČTAU 30-mečio paminėjimą.

Tekstas neredaguotas

MČTAU Komunikacijos specialistė Lilija Smalakienė
Autorės nuotraukos